Augsnes prasības
Piemērotas ir gandrīz jebkura mehāniskā sastāva augsnes; tomēr labākas nodrošina lielāku ražu. Audzējot ziemas rapsi, svarīgi ir rupīga un dziļa augsnes sagatavošana. Augsnes skābumam vajadzētu būt vismaz pH 6.
Augseka
Ļoti piemēroti rapša priekšaugi ir ziemas mieži, jo salmi ātri sadalās un ir iespējams savlaicīgi sagatavot augsni. Taču aizvien biežāk kā ziemas rapša priekšaugus izvēlās kviešus. Rapsi vajadzētu sēt tikai ik pēc (3 līdz) 4 gadiem, pretējā gadījumā pastāv nopietni draudi inficēties ar ļoti nopietnām kultūraugu rotācijas slimībām, Piemēram, krustziežu sakņu augoņi. Tādas starpkultūras kā sinepes, eļļas rutks un savvaļas rāceņi pieder krustziežu dzimtai un tie ziemas rapšiem var pastiprināt kultūruaugu rotācijas slimības. Šī iemesla dēļ krustziežu dzimtas augus nevajadzētu izmantot kā starpkultūras rapšu augsekā.
Sējas laiks
No augusta sākuma līdz septembra sākumam. Pirms ziemošanas rapsim vajadzētu būt ar 8-10 īstajām lapām un sakņu pamatnes diametram - aptuveni 8 mm. Augi, kas iesēti uzreiz pēc augsnes sagatavošanas iesakņojas labāk nekā tie, kas iepriekš sagatavotā, sausā augsnē, jo pieejams augsnes mitrums. Izvēloties sēt sekli (2 cm dziļumā), sēklas gultnei jābūt labi sagatavotai, pieblietētai. Izsējas norma līnijšķirnei:
• Agra sēja līdz 10. augustam: 30-40 dīgtspējīgās sēklas/m2
• Vidējs sējas laiks (10. - 20. augusts): 40-60 dīgtspējīgās sēklas/m2
• Vēla sēja līdz 25 . augustam: 70 dīgtspējīgās sēklas/m2. Hibrīdšķirnēm ir ļoti ievērojamas priekšrocības vēlajos sējas termiņos.
Izsējas norma hibrīdšķirnei:
• Agra sēja: no 1. augusta, XENON var iestrādāt augsnē, liekot 40 dīgtspējīgās sēklas/m2.
• Vidējs sējas laiks: 40-50 dīgtspējīgās sēklas/m2
• Vēla sēja: līdz 25. augusta - 60 dīgtspējīgās sēklas/m2. Piemērotas ir visas hibrīdšķirnes.
Izsējas norma aprēķināšana:
dīgtspējīgās sēklas/kv.m x tūkstoš graudu masa / dīgtspēja
= izsējas norma
Piemērs: 60 sēklas/kv.m x 7,4 g / 97 % = 4,6 kg/ha
Nepieciešamā informācija par dīgtspēju atrodama uz iepakojuma etiķetes. Izsējas normas aprēķināšanai var izmantot arī RAPOOL kalkulatoru.
Attālums starp rindām:
Ja tūkstoš graudu masa maza, augsnes apstrādi var veikt ar dubulto rindstarpu.
Sēja ar minimālo augsnes apstrādi:
To aizvien biežāk izmanto rapša audzēšanā. Pēc būtības tai vispiemērotākās ir hibrīdšķirnes. Piemēram, VISBY un SHERPA pie minimālās augsnes apstrādes aug īpaši labi. Ir nepieciešama augsnes dziļirdināšana un jāizvairās no tās uzaršanas, ja augsne ir pārāk mitra.
Mēslošana (aptuvenās vērtības atkarībā no augsnes klases ( Vācijā))
Barības vielas Daudzums kg/ha
N (mērķlielums) 220 - 240
Mērķlielums- Nmin = apjoms N-minerālmēsli
P2O5 45 - 90
K2O 150 - 250
MgO 30 - 60
S apm. 40
Bors apm. 0,2
MnSO4 apm. 1
Mo apm. 0,1
N-mēslojums:
2-3 reizēs; vienmērīgi pārklājot: 1. reizē: 60 %, 2. reizē 30 %, 3. reize ziedēšanas laikā 10 %
Mēslošana ar vircu: Ziemas rapša gadījumā to var lietot uz priekšaugu rugājiem rudenī un pavasarī, uz lauka izkliedējot ar šļūteni.
Herbicīdi:
Trifluralīna bāzes herbicīdi ir efektīvi un cenas ziņā izdevīgi, un tos var lietot zemes sagatavošanas procesā pirms sēšanas. Ar to ļoti efektīvi var iznīdēt viendīgļlapu nezāles, virzu un sārtās panātres. Klomazonu saturošus herbicīdus var izmantot trīs dienu laikā pēc sēšanas. Efektīvi iedarbojas arī pret tādām nezālēm kā madarām, ārstniecības žodzeni, kā arī ganu plikstiņu un virzu. Metazahlors (Butisan) ir efektīvs pēdējā gadījumā, savukārt Butisan Top vēl papildus iedarbosies uz madarām un daļēji arī uz peļastīšu lapsasti. Kerb 50 W var izmantot rudenī, lai ierobežotu labības sārņaugus un citus viendīgļlapjus. Herbicīda iedarbību pastiprina, ja lietošanas laikā tam tiek pievienota eļļa. Apstrādājot eļļas rapšu augsni, peļastīšu lapsastes vajadzētu ierobežot ar Focus Ultra. Pavasarī gandrīz vairs nav iespēju cīnīties pret nezālēm ziemas rapšos. Viendīgļlapju ierobežošanai var lietot Agil, Fusilade Max un Focus Ultra. Pret kumelītēm var lietot Lontrel 100.
Ir svarīgi ievērot ražotāja instrukciju un oficiālās augu aizsardzības dienestu rekomendācijas.
Kaitēkļi / Insekticīdi:
Pēc sējas ir svarīgi pārbaudīt vai laukā nav gliemeži. To var efektīvi izdarīt ar mitru audekla maisu. To kontrolei apstiprināts augu aizsardzības līdzeklis ir Mesurol. Atkarībā no reģiona uz jaunajiem eļļas rapšu sakņu stublājiem olas var dēt kāpostu agrā muša, taču pret to vēl nav atrasts iedarbīgs līdzeklis. Pavasarī, pēc vietējo augu aizsardzības dienestu norādēm, pirmais kaitēklis ir stublāju smecernieks, kad gaisa temperatūra ir 9-12 °C. Temperatūrai sasniedzot 13 °C, rapsī ielido krustziežu sēklu smecernieki. Galvenais kaitēkļu pieplūdums sākas, temperatūrai sasniedzot 20 °C rapša aktīvākajā ziedēšanas laikā. Šajā laikā rapšu laukus apmeklē bites un krustziežu pāksteņu pangodiņš. Kaitēkļu noteikšanai var izmantot dzeltenos traukus, kuras novieto rapšu laukā.
Augšanas regulators un fungicīdu izmantošana rudenī
Augšanas regulatori rudenī tiek lietoti, lai novērstu augu pārmērīgu augšanu pirms ziemas perioda, kā arī lai uzlabotu to ziemcietību. Apstrādi var veikt, sākot ar lapu 3. - 4. fāzi. Jāņem vērā, ka apstrādei agrākās fāzēs jāizmanto samazinātas devas. Agrā sējumā iespējams būs nepieciešama otrreizēja apstrāde.
Augšanas regulatori un fungicīdu lietošana pavasarī
Pavasarī, pēc nokrišņiem bagātas ziemas, kas veicina sēnīšu infekciju izplatību, vai sabiezinātos sējumos, barības vielām bagātās augsnēs, kā arī augšanas stimulēšanai varētu būt nepieciešama apstrāde ar augšanas regulatoru, labāk triazolu saturošu. Apstrādi veikt, rapsim sasniedzot 20-40 cm augstumu. Jo agrāk triazols tiek lietots, jo spēcīgāka ir tā iedarbība. Nepieciešamības gadījumā iespējams lietot vēl trešo reizi, lai veicinātu izturību pret patogēniem.
Fungicīda apstrāde ziedēšanas laikā
Dažos reģionos rapša apstrāde ziedēšanas laikā ir ziemas rapšu audzēšanas standarta pasākums; citos savukārt tā netiek veikta. Apstrādājot ar fungicīdu, augiem esot pilnziedā, iespējams novērst baltās puves un Alternaria infekciju.
Ražas
Ražas novākšanas laikā izbirušajiem rapšiem jāļauj uzdīgt. Tos, iespējams, vajadzēs viegli uzrušināt vai sekli iestrādāt, bet nekādā gadījumā nedrīkst iestrādāt dziļi augsnē. Rapšu sārņaugi uz lauka var palikt ne ilgāk kā 3 nedēļas, lai izvairītos no atkārtotas slimību ciklu noslēgšanas (piem., krustziežu sakņu augoņiem).