Igaunijas lauksaimnieks svin rapša dzimšanas dienu

75 000 ha platībā iesētajam ziemas rapsim ir ne tikai galvenā loma kā starpkultūrai intensīvās graudaugu augsekās, bet tā lielais ekonomiskais izdevīgums arī garantē Igaunijas lauksaimniekiem ilgtermiņa panākumus. Taču sarežģītajos klimatiskajos apstākļos ir nepieciešama spēcīgu šķirņu izvēle, lai ražošana būtu rentabla.

Tāpēc RAPOOL Baltic gadu no gada pārbauda savu produktu klāstu prakses apstākļos sadarbībā ar mūsu klientiem jeb "bākas lauksaimniekiem". Papildus attīstībai līdz ziemošanai, pārziemošanai, noturībai pret veldrēšanos vai uzņēmībai pret vairākām slimībām ražas stabilitāte ir viens no galvenajiem faktoriem, kam tiek pievērsta uzmanība. Igaunijas lauksaimnieki arvien uzsver, ka rapsis var "svinēt" savu dzimšanas dienu bez turpmāka ražības krituma! 

Pamatojoties uz uzticamo sadarbību ar Sadala Agro, RAPOOL Igaunija var atskatīties uz ilggadēju vēsturi ar daudziem nozīmīgiem un informatīviem demonstrācijas izmēģinājumiem pēdējos gados. Sadala Agro atrodas Igaunijas austrumdaļā, aptuveni 60 km uz ziemeļiem no Tartu. Saimniecības augsekā 1500 ha aug rapsis, un tā ir sasniegusi izcilu ražas līmeni ‒ 4,0 t/ha, kamēr, pamatojoties uz jaunākajiem MARS biļetena datiem (2022. gada augusts), prognozētā vidējā raža ir 2,5 t/ha. Kopējā demonstrācijas izmēģinājumā 2022. gadā ir iekļauti 28 hibrīdi no Rapool un vēl viena tirgus prasībām atbilstoša konkurenta.

Ar lielu skaitu tehnikas vienību pagājušajā svētdienā, 4. septembrī, tika novākta demonstrējuma izmēģinājuma raža, kuru veģetācijas periods ilga vairāk nekā 360 dienas. Ražības rādītāji no 2,6 līdz 4,5 t/ha liecina par lielām atšķirībām, respektīvi, plašu specifisko šķirnes reakciju uz reģionālajiem audzēšanas apstākļiem (n = 28 hibrīdi). Vairāki attēli, kas ir sniegti turpmāk, apstiprina to ilustratīvi.
Šajos sarežģītajos apstākļos ar bargu ziemu un vēlu ražas novākšanu galvenā hibrīda lomu ieņēma mūsu hibrīds DOMINATOR ar 120% rel. ražu, kam sekoja PARCOURS (119% rel.), AKILAH (114% rel.) un DESPERADO (112% rel.). Pamatojoties uz labi zināmo izturīgo RAPOOL ģenētisko bāzi, mūsu hibrīdu raža bija vidēji par +0,5 t/ha lielāka, salīdzinot ar pārbaudītajiem tirgus konkurentu hibrīdiem. Izteikta augsnes ietekme nav vērā ņemama, jo MERCEDES kā standarta hibrīds tika pārbaudīts divreiz un ar 4,3 un 4,2 t/ha divreiz parādīja stabilu produkciju.
Noteikti mūsu klientu galvenokārt interesē iegūtais eļļas saturs, īpaši, ja paturam prātā garo veģetācijas periodu, kas ilga vairāk kā 1 gadu.  Beidzamā analīze, ko veica Scanola Baltic laboratorija Jögevamaa (Igaunija), uzrāda augstu eļļas saturu, sākot no 44,4 līdz 48,9 % ar vidējo rādītāju 46,8 %. Spēcīgais RAPOOL šķirņu portfelis,  parādot augstu rezultātu ar vidējo eļļas saturu  47,0 %  ar plus 0,6 %, salīdzinājumā ar konkurentu, pasvītrojis savas līderpozīcijas. DOMINATOR un PARCOURS papildus sēklu ražai pārliecināja arī ar pievilcīgu eļļas saturu 47,6 un 47,7 %.
Līdzās parastajiem hibrīdiem tika pārbaudīti arī Clearfield hibrīdi. Moderno Clearfield hibrīdu grupa ar ražību 3,91 t/ha sasniedza vēl augstāku rezultātu nekā tradicionālie hibrīdi. Pamatojoties uz pašreizējo RAPOOL selekcijas virzību, Clearfield selekcijas līnija MATRIX CL ar 4,26 t/ha sasniedza līdzīgu līmeni kā vadošie tradicionālie hibrīdi un ar +0,4 t/ha ‒ skaidru ražas pieaugumu salīdzinājumā ar standarta Clearfield hibrīdiem no mūsu šķirņu klāsta. 
Sadala Agro 2022. gada demonstrējuma izmēģinājums vēlreiz uzsver šādu izmēģinājumu nozīmīgumu prakses apstākļos. Līdztekus atsevišķu šķirņu reakcijām, arī RAPOOL rezultāti apstiprina rapša ražas stabilitāti pat skarbos apstākļos. Mēs pazīstam rapsi. 

Allars Kade (Allar Kade) Eesti piirkonnajuht/Rapool – Ring pārstāvniecības Baltijas valstīs reģionālais vadītājs Igaunijā un Renē Brands (Rene Brand)/starptautiskais produktu menedžeris