Rapša un rapša sēklu tirgus apskats

Septembrī rapša sēklu cenas ir ievērojami palielinājušās, un tam ir būtiski iemesli. 2024./2025. gada sezonā neizbēgami būs vērojama globālā augu eļļas piedāvājuma samazināšanās un pieprasījuma normēšana. Pašlaik tiek lēsts, ka 2024./2025. gada sezonā saulespuķu eļļas un rapšu eļļas kopējais ražošanas apjoms pasaulē samazināsies par 3,7 miljoniem tonnu gadā. Turpretī sojas pupiņu krājumi pasaulē šosezon būs pietiekami, pieņemot, ka Dienvidameriku laikus sasniegs tik nepieciešamie nokrišņi. Ja piepildīsies OIL WORLD aplēses par 14 miljonu tonnu pieaugumu dienvidu puslodē, sojas pupiņu ražošanas apjomi pasaulē 2024./2025. gada ražas sezonā varētu palielināties par 28,2 miljoniem tonnu, sasniedzot 421,9 miljonus tonnu.
Tomēr sojas eļļas ražošanu nav iespējams pietiekami palielināt. Palmu eļļas piedāvājums joprojām ir salīdzinoši nepietiekams. 2024./2025. gada sezonā pasaulē turpinās samazināties augu eļļas eksports.
Sagaidāms, ka globālā rapšu eļļas tirgus bāze 2024./2025. gadā mainīsies. Pēc pēdējo divu sezonu kopējā pieauguma par 5,7 milj. tonnu jeb 22% globālais rapšu eļļas ražošanas apjoms 2024. gada oktobrī/septembrī samazinās par aptuveni 1,3 milj. tonnu, tādējādi pieprasījuma normēšana ir neizbēgama. Tirdzniecības ierobežojumi importam no Krievijas un Baltkrievijas, kā arī mazāks Ukrainas rapšu sēklu izspiešanas apjoms nozīmēs, ka ES patērētājiem būs diezgan sarežģīti kompensēt nepietiekamo iekšzemes rapšu eļļas piedāvājumu ar lielāku importu. Tas, visticamāk, īstermiņā un vidējā termiņā turpinās atbalstīt ES rapšu eļļas un rapša sēklu cenas.
OIL WORLD lēš, ka globālie rapšu sēklu un rapšu eļļas ražošanas apjomi samazināsies par 3,1 miljonu tonnu, 2024./2025. gadā sasniedzot trīs gadu minimumu 76,2 miljonu tonnu apmērā, no kuriem vislielākais kritums – aptuveni 3,0 miljoni tonnu – būs vērojams ES 27 valstīs. Jaunākās oficiālās aplēses apstiprina neparasti zemu ražu galvenajos ražošanas reģionos. Kopējais rapša sēklu ražošanas apjoms Vācijā un Francijā šogad samazinājās par 0,9 miljoniem tonnu jeb 10%, un vidējā raža abās valstīs samazinājās par 6%.

 
Saskaņā ar oficiālajiem datiem nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ rapša sēklu vidējā raža samazinājās vēl vairāk nekā gadu iepriekš Igaunijā (par 21%), Čehijā (par 19%) un Latvijā (par 14%). Attiecībā uz Rumāniju mēs pašlaik strādājam ar vidējo ražību 2,5 T/ha (samazinājums par 20%), tādējādi samazinot kopējo ES 27 valstu ražību līdz vairāku gadu zemākajam līmenim – tikai 3,04 T/ha (salīdzinājumā ar 3,22 T/ha 2023. gadā). 
Ņemot vērā nepietiekamu vietējo piedāvājumu, 2024/2025. gada jūlijā/jūnijā būs nepieciešams rekordliels ES rapšu sēklu un rapšu eļļas imports vismaz 7,2 milj. tonnu apjomā (salīdzinājumā ar 6,35 milj. tonnu pirms gada). Tomēr šajā sezonā nebūs iespējams izvairīties no pieprasījuma normēšanas. Mēs provizoriski lēšam, ka ES rapšu izspiešanas apjoms šosezon būs 24,1 milj. tonnu, kas ir par 1,4 milj. tonnu mazāk nekā gadu iepriekš. Šogad Ukrainas rapšu sēklu raža bija mazāka par vismaz 0,7 milj. tonnu, un ES patērētāji bija spiesti apmierināt savas vajadzības citur. Tiek prognozēts, ka 2024/2025. gada sezonas jūlijā/jūnijā Ukrainas rapšu sēklu eksports samazināsies par 0,5 milj. tonnu, bet izspiešanas apjoms samazināsies par 0,3 milj. tonnu jeb 30%, attiecīgi samazinot rapšu eļļas un rupja maluma miltu eksporta piedāvājumu.

2024. gada 7. oktobrī                                                                                                                                                                           

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)