Rapša un rapša sēklu tirgus apskats

Jaunāko tirgus apskata informāciju sagatavojis ISTA Mielke GmbH – Pasaules Globālā eļļas tirgus analīze un prognoze eļļas augu sēklām, eļļām un taukiem, kā arī raušiem un spraukumiem Hamburgā, Vācijā. Kompānijas mājas lapā www.oilworld.de iespējams aplūkot detalzētu informāciju par kompāniju un tās sniegtajiem servisiem.

Paredzams, ka rapša cenas Eiropā tuvākajā laikā joprojām būs saspringtas, bet Kanādā un Austrālijā gaidāmo pieaugošo audzēšanas samazinājumu kompensēs šī gada Ukrainas rapša raža. Atšķirīgie globālā piedāvājuma un pieprasījuma pamati pēdējos mēnešos ir būtiski mainījuši rapša sēklu relatīvās cenas. Gaidāmais ražošanas deficīts Kanādā, kā arī ASV pieaugošais pieprasījums pēc eļļām un taukiem, lai sasniegtu ambiciozus biodegvielas mērķus, kas, visticamāk, dos labumu vietējai lauksaimniecībai, nevis Kanādas rapšu eksportam, pašlaik ir pretrunā ar turpmāko ES rapša piegāžu pieaugumu 2023./2024. gadā.
Pašlaik joprojām ir dažādas prognozes par šī gada rapšu sējumiem Kanādā un Austrālijā, kuri varētu ciest no potenciālā sausuma, tāpēc šobrīd ir grūti pateikt, cik ļoti sausums ietekmēs vidējo ražu. Jaunākās „OIL WORLD“ aplēses par rapšu un rapšu sēklu ražošanas apjomu pasaulē 2023./2024. gadā veido 74,7 miljonus tonnu, kas ir par 3,9 miljoniem tonnu mazāk nekā iepriekšējā  gadā. Tomēr to kompensēs vairāk nekā krasi lielākie krājumi, kas tiek lēsti 15,3 miljonu tonnu apmērā (pieaugums par 5,3 miljoniem tonnu) sezonas sākumā, palielinot rapšu un rapšu sēklu piegādes pasaulē līdz 90 miljoniem tonnu 2023./2024. gadā.

 

Šogad ES rapša sēklu raža būs mazāka, nekā sākotnēji tika gaidīta 19,6 miljonu tonnu apmērā, kas joprojām par 0,33 miljoniem tonnu pārsniedz iepriekšējo līmeni pirms gada. Ražas novākšana tuvojas noslēgumam galvenajos ražošanas reģionos. Francijas, Vācijas, Baltijas un Zviedrijas samazinājumu tikai daļēji kompensēja labāki ražas rādītāji Rumānijā, nekā gaidīts. Tomēr aplēses joprojām atšķiras gan par platību, gan vidējo ražu Rumānijā.
Strauji augošais imports, kā arī mazāks ES rapša sēklu pārstrādes apjoms 2023. gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar sākotnēji prognozēto, ko ierobežoja krīze ES biodīzeļdegvielas nozarē, radīja ievērojami lielākus ES rapša sēklu krājumus par aptuveni 1,8 miljoniem tonnu (salīdzinot ar 1,0 miljonu tonnu gadu iepriekš) 2022./2023. gada sezonas beigās.  Tas, visticamāk, palielinās vietējās rapšu piegādes līdz vairāku gadu augstākajam līmenim – 21,4 miljoniem tonnu 2023./2024. gada sākumā, kas ir par 1,1 miljonu tonnu vairāk gadā un par 4,0 miljoniem tonnu vairāk nekā 2019./2020.gada jūlijā/ jūnijā.
Rapša eksports 2023./2024. gada sezonas pirmajās 8 nedēļās izrādījās daudz mazāks, nekā sākotnēji cerēts. Vairums šķēršļi tika reģistrēti sūtījumos uz Lielbritāniju. Turpretim ES rapša eksports (no Rumānijas) uz Kanādu šosezon līdz šim ir pieaudzis līdz 42 tūkstošiem tonnu, ko veicināja neparasti lielā ES rapša atlaide attiecībā pret Kanādas rapsi.
RME piecenojuma uzlabošanās augusta otrajā pusē uzturēja rapšu eļļas cenas Eiropā. Tuvās cenas Roterdamā trīs dienu laikā līdz 28. augustam tika kotētas 1050–1060 USD apmērā, palielinot uzcenojumu salīdzinājumā ar saulespuķu eļļu un palmu jēleļļu (abas ar CIF Roterdama) līdz 114 USD. Tas seko pēc neparasti lielām atlaidēm 20–50 USD apmērā aprīlī un maijā, kad krīze biodīzeļdegvielas nozarē izraisīja īslaicīgu rapšu eļļas pārprodukciju Ziemeļrietumu Eiropā. Piecenojuma uzlabošanās ir atdzīvinājusi pēdējā laika Eiropas rapša sēklu pārstrādi. FEDIOL (joprojām tai skaitā Apvienotajā Karalistē) publicētie provizoriskie dati liecina, ka jūlijā ES rapša sēklu pārstrādes apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu pieaugs par vairāk nekā 30%.

 2023. gada 31. augustā                                                                         

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)