Rapsradar

Eļļas ražošanas rūpnīcu nodoms

Globāla mēroga tirgotājs “Louis Dreyfus Corp” pavēstīja, ka vairāk nekā divas reizes paplašinās savu Kanādas rapša eļļas rūpnīcu Jorktonā, Saskačevanā, un tas ir pēdējais Ziemeļamerikas eļļas sēklu pārstrādes uzņēmums, kas iecerējis paplašināties.
Globālais dzinulis samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju daudzumu ir pamudinājis pārstrādātājus sākt būvēt ēkas, lai ražotu vidi mazāk piesārņojošu atjaunīgo dīzeļdegvielu no rapša, sojas pupiņām un citām rūpniecības izejvielām.
Daži “Louis Dreyfus” Kanādas konkurenti, piemēram, “Richardson International”, “Cargill Inc” un “Viterra” jau ir pavēstījuši par plāniem paplašināt rapša eļļas ražošanas apjomus, radot jautājumus, cik liels dzelteno ziedu augu daudzums zemniekiem vēl jāsaražo, lai apgādātu rūpnīcas.



Avots: https://www.reuters.com/markets/commodities/louis-dreyfus-expand-canada-canola-plant-latest-crush-more-oilseeds-2023-04-11/, 15.08.2023
Eļļas rapša kongress 2023 Sidnejā

Nākamais starptautiskais rapša sēklu kongress (IRC), ko organizē Globālā rapša sēklu un rapša inovāciju padome, notiks Sidnejā, Austrālijā, 2023. gada septembrī. IRC notiek reizi četros gados. Tas ir rapša sēklu pētniecības un attīstības starptautiskās konferences augstākais punkts, kurā galvenā uzmanība tiek pievērsta globāla mēroga rapša sēklu ražošanas un izmantošanas uzlabošanai.



Avots: https://www.gcirc.org/, 15.08.2023
El Ninjo

Tiek novēroti El Ninjo apstākļi.*
Ekvatoriālās jūras virsmas temperatūras (SSTs) Klusā okeāna centrālajā un austrumu daļā turas virs vidējā līmeņa.
Pastāv par 90 % lielāka iespēja, ka El Ninjo turpināsies visu ziemeļu puslodes ziemu.*



Avots: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/analysis_monitoring/lanina/enso_evolution-status-fcsts-web.pdf, 15.08.2023
Austrālijas ziemas ražas apjomi krītas

Pēc trim secīgiem rekordaugstu ražošanas apjomu gadiem tiek prognozēts, ka kopējie Austrālijas ziemas ražas apjomi 2023.–24. gadā samazināsies par 34 % līdz 44,9 miljoniem tonnu. Tas ir par aptuveni 3 % mazāk nekā 10 gadu vidējais rādītājs līdz 2022.–23. gadam – 46,4 miljoni tonnu. Tiek prognozēts, ka ražas apjoms būs zemāks par vidējo, jo lietus daudzumu ziemā un pavasarī prognozē zemāku par vidējo.
Tiek prognozēts, ka rapša ražošanas apjomi nokritīsies par 41 % līdz 4,9 miljoniem tonnu, kas ir aptuveni 15 % virs 10 gadu vidējā rādītāja.
Būtisks risks 2023.–24. gada ziemas ražas sezonai ir El Ninjo iespēja, kā rezultātā, visticamākais, lietus daudzums Austrālijas austrumu daļā būs zemāks par vidējo.



Avots: https://www.agriculture.gov.au/abares/research-topics/agricultural-outlook/australian-crop-report, 15.08.2023
Izaicinoši tirgus apstākļi

“ISTA Mielke GmbH” ziņo, ka globālā rapša sēklu tirgus 2023./24. gada cenu virzību noteiks laikapstākļi Ziemeļamerikā un Austrālijā. Agrīnās ražas rezultāti liecina, ka rapša sēklu ražas tendences ES-27 valstīs atšķiras. Lai arī Rumānijā ir sasniegtas izcilas ražas, rezultāti Francijā un Vācijā ir likuši vilties. Šobrīd tiek prognozēts, ka 2023./24. gada jūlijā/jūnijā ES rapša sēklu eksports palielināsies līdz 0,8 milj. tonnu (salīdzinājumā ar 9,57 milj. 2022./23. gadā), savukārt imports, visticamākais, šosezon saglabāsies augstāks, 5,6–5,7 milj. tonnu līmenī.



Avots: Rapša sēklu un rapša tirgus jaunumi, 2023. gada 28. jūlijs (rapool.com), 15.08.2023
Stingrs plāns 2024. gada ziemas eļļas rapšu ražai

Eļļas un proteīna augu veicināšanas apvienība (UFOP) pozitīvu cenas signālu dēļ gatavojas paplašināt eļļas rapša audzēšanu. Stimulu jaunajai sējai augustā/septembrī nodrošina arī stabils pieprasījums no biodegvielas nozares.
UFOP biļetena tirgus sadaļā ir aplūkotas cenu svārstības salīdzinājumā ar pagājušā gada tirgus piedāvājumu. Tajā pašā laikā ir novērtēts arī jaunais tirgus gads. Saskaņā ar publicēto 2023./24. gadā ir sagaidāms mazāks piedāvājums nekā tikko aizvadītajā tirgus gadā. 



Avots: https://www.ufop.de/presse/aktuelle-pressemitteilungen/winterraps2024/, 15.08.2023