Rapša un rapša sēklu tirgus apskats

Jaunāko tirgus apskata informāciju sagatavojis ISTA Mielke GmbH – Pasaules Globālā eļļas tirgus analīze un prognoze eļļas augu sēklām, eļļām un taukiem, kā arī raušiem un spraukumiem Hamburgā, Vācijā. Kompānijas mājas lapā www.oilworld.de iespējams aplūkot detalzētu informāciju par kompāniju un tās sniegtajiem servisiem.

Pasaules rapša sēklu tirgū pašlaik notiek pāreja no veco kultūru piegādēm uz 2023./2024. gada ražošanas perspektīvām. Uzlabotās ražošanas perspektīvas un salīdzinoši lielie vecās ražas krājumi, visticamāk, nodrošinās paaugstināta līmeņa rapšu sēklu piegādes ES teritorijā 2023./2024. gadā. Tomēr cenu perspektīvas un pasaules rapša un rapša eksporta piegāžu prognozes joprojām ir neskaidras, jo tuvākajās nedēļās galvenie svārstību faktori, kam jāpievērš uzmanība, ir sējas gaita un augsnes mitruma rezerves Austrālijā un Kanādā. 
Plaša areāla nokrišņi lielākajā daļā audzēšanas reģionu (izņemot Itālijas ziemeļu daļu un Spāniju) martā un aprīlī ir ievērojami uzlabojuši mitruma nodrošinājumu rapša sējumiem, tādējādi labvēlīgi ietekmējot ES ražošanas apjoma pieaugumu par aptuveni 0,5 milj. tonnu līdz 19,8 milj. tonnu 2023. gadā. Apjomīgās ražas, kas sasniegtas 2022. gadā, un strauji augošās pasaules tirgus cenas 2021./22. gada sezonā mudināja ES lauksaimniekus pagājušajā gadā vēl vairāk paplašināt ziemas rapša sējumus, tādējādi, iespējams, palielinot šogad novāktās platības līdz 6 milj. ha, kas ir par 0,13 milj. ha vairāk nekā gadu iepriekš un par aptuveni 0,4 milj. ha jeb 8% virs pēdējo piecu gadu vidējā rādītāja. 

 
Paredzams, ka 2023. gadā rapša ražošanas apjomi Vācijā palielināsies par aptuveni 0,2 milj. tonnu, sasniedzot 7 gadu maksimumu – 4,5 milj. tonnu, pamatojoties uz pieņēmumu, ka platības palielināsies par 8%, bet vidējā raža nedaudz samazināsies – līdz 3,85 t/ha (salīdzinājumā  ar 3,95 t/ha pagājušajā gadā un piecu gadu vidējo ražu 3,49 t/ha apmērā). 
Ražošana Francijā tiek lēsta 4,6 milj. tonnu apjomā (salīdzinājumā ar 4,5 milj. tonnu pagājušajā gadā), arī pieņemot, ka platība būs lielāka un vidējā raža samazināsies salīdzinājumā ar pagājušā gada ārkārtīgi augsto līmeni. Pieaugums gaidāms arī Rumānijā, Ungārijā, Čehijā un Baltijas valstīs, savukārt Spānijā rapša ražošana samazināsies.  
WP Stats ES rapša ražošanas  platība un raža
Paredzams, ka Kanādas lauksaimnieki šopavasar dos priekšroku graudaugu un eļļas augu sējumiem uz pākšaugu, piemēram, lēcu vai zirņu, rēķina. Savā ziņojumā par sējas plāniem Kanādas Statistikas pārvalde ir noteikusi, ka šogad kviešu platības sasniegs jaunu maksimumu, savukārt rapšu sējumu platības palielināsies par mazāk nekā 0,1 milj. ha – līdz 8,74 milj. ha.  Tomēr šīs provizoriskās aplēses jāuztver piesardzīgi, jo to dati ir gūti no lauksaimniekiem nosūtītās aptaujas. Faktiskie Kanādas rapšu sējumi 2022. gadā par 0,2 milj. ha pārsniedza sējas plānus. Saskaņā ar jaunākajām OIL WORLD prognozēm Kanādas rapšu sējumi šogad sasniegs 8,83 milj. hektāru, tādējādi veicinot turpmākās rapšu ražas palielināšanu līdz piecu gadu rekordam 2023./2024. gadā – 20,1 milj. tonnu. 
Lielie galveno sēklu eļļu ražošanas un eksporta apjomi daļēji apmierināja zemo pieprasījumu, jo pēdējos mēnešos tika veidoti lieli krājumi. Rapšu eļļas cenas Roterdamā aprīlī samazinājās tikai līdz 1000 ASV dolāriem, kas ir zemāks līmenis nekā 2022. gada decembrī, kad cena bija 1229 dolāri, un krasi zemāks nekā pirms gada, kad tā bija 2223 dolāri. ES biodīzeļdegvielas ražotāju primārais pieprasījums šī gada pirmajos četros mēnešos ir izrādījies neapmierinošs. Pēc tam, kad šogad galvenajās ES dalībvalstīs pakāpeniski tika pārtraukta biodegvielas, kuras pamatā ir palmu eļļa, izmantošana, lielākā daļa tirgus dalībnieku bija paredzējuši, ka, lai sasniegtu SEG emisiju mērķus, ievērojami palielināsies rapšu eļļas izmantošana. Tomēr lielais modernās biodegvielas imports no Ķīnas ierobežoja pieprasījumu pēc vietējā tirgū ražotās tradicionālās biodegvielas. Rapšu eļļas pieprasījuma perspektīvas būs ES rapšu eļļas cenu noteicošais faktors 2023. gada jūlijā/decembrī. 
Atbalstu augu eļļas cenām turpmākajos mēnešos var sniegt ražošanas pieauguma samazināšanās, kā arī ievērojams patēriņa pieaugums galvenajās biodīzeļdegvielas ražotājvalstīs, kā arī pārtikas nozarē. Iespējams, ka turpmākajos mēnešos patērētāju iepirkumu politiku, kā arī cenas ietekmēs El Ninjo apstākļi un iespējamā ietekme uz palmu un lauru eļļas ražošanu 2023./2024. gadā.
2023. gada 2. maijā 

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)