Sezonāls krājumu samazinājums galvenajās ražotājvalstīs, kā arī laikapstākļi un rapša sējas temps Kanādā un Austrālijā 2025. gada ražai, kā arī ģeopolitiskā attīstība būs galvenie cenu noteicošie faktori turpmākajās nedēļās, kas ietekmēs arī rapša cenas Eiropā. Pasaules rapša tirgū pašlaik notiek pāreja no relatīvi ierobežotām veco ražu piegādēm uz vērienīgākiem apjomiem 2025./2026. gadā.
Aprīļa otrajā pusē Kanādas rapšu cenas pieauga, pateicoties nepārtraukti augstajam Kanādas eksportam, kā arī ASV sojas eļļas cenu kāpumam. Vecās ražas cenas ICE (maija pozīcija) 28. aprīlī tika fiksētas 694,80 Kanādas dolāru apmērā, veidojot 5% pieaugumu divu nedēļu laikā. Kopš 14. aprīļa rapša sēklu cenas Eiropā ir pieaugušas par 2,0% pēc Matif indeksa un tikai par 1% ASV dolāra ekvivalentā, ko ierobežojusi ASV dolāra pozīcijas pasliktināšanās.

Ņemot vērā Eiropas rapša cenas prēmijas palielināšanos salīdzinājumā ar pasaules tirgu, ziņots, ka ES pārstrādātāji ir paaugstinājuši Kanādas kanolas iepirkumus. Tiek ziņots, ka saulespuķu sēklu un eļļas piegāžu samazināšanās ir novedusi arī pie pārstrādes jaudu pārorientācijas uz rapša pārstrādi. Tas jo īpaši attiecas uz Bulgāriju, kur Kanādas rapša imports un pārstrāde strauji pieaug 2025. gada aprīļa-jūnija periodā.
OIL WORLD lēš, ka ES-27 rapša un kanolas imports 2024./2025. gada jūlija-jūnija periodā sasniegs jaunu rekordu – 7,42 miljonus tonnu (salīdzinājumā ar 6,18 miljoniem tonnu gadu iepriekš), savukārt pārstrādes apjoma samazināšanās ir paredzama par 1,2–1,3 miljonu tonnu (un tas viss paredzams 2025. gada janvāra-jūnija periodā). Paredzams, ka pieaugošais importa pieprasījums no ES un Ķīnas palielinās rapša un kanolas globālo tirdzniecības apjomu līdz rekordaugstam 20 miljonu tonnu apmēram 2024./2025. gadā, kas nozīmē pieaugumu par aptuveni 2 miljoniem tonnu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Kritums vietējās piegādēs Ukrainā un Austrālijā samazinās kopējās piegādes no šīm divām galvenajām eksportētājvalstīm par aptuveni 1,3 miljoniem tonnu 2024./2025. gada jūlija-jūnija periodā, palielinot atkarību no Kanādas rapša.
Populārāko sēklu eļļu cenu stabilitāte kontrastēja ar ievērojamo palmu eļļas cenu kritumu pēdējās nedēļās. Salīdzinoši augstās cenas ir izraisījušas būtisku pieprasījuma samazināšanos 2024./25. gada oktobra–marta periodā, kas bija nepieciešams, ņemot vērā ražošanas pieauguma straujo palēnināšanos. Visā sezonā OIL WORLD pašlaik prognozē, ka astoņu galveno eļļas veidu ieguve pasaulē palielināsies tikai par 1,6 miljoniem tonnu, salīdzinot ar 5,0 miljoniem tonnu 2023./2024. gadā.
Zema cenu konkurētspēja šajā sezonā Eiropas Savienībā, Argentīnā, Brazīlijā, Indonēzijā, Malaizijā, Indijā, Ķīnā un citās valstīs ievērojami ierobežo biodīzeļa ražošanas un izmantošanas apjomus, nesasniedzot potenciālu. Šie notikumi ietekmējuši rapšu eļļas cenas ES, ierobežojot rapšu cenu pieaugumu, neraugoties uz salīdzinoši ierobežotajiem vecās ražas krājumiem.
2025. gada 29. aprīlī
OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)