log

Rapšu tirgus pārskats

Atjauninājumu sagatavojusi ISTA Mielke GmbH- Global Oil World analyses and forecasts for oilseeds, oils & fats and oilmeals in - Hamburgā, Vācijā. Vietnē www.oilworld.de tiek sniegta sīkāka informācija par uzņēmuma profilu un atsevišķiem pakalpojumiem.

Rapša cena Eiropas Savienībā šobrīd ir novērtēta pārāk zemu. Noslēdzot biržas tirdzniecību 17. decembrī, Kanādas rapša nākotnes darījumi sasniedza 615,20 Kanādas dolārus, kas ir visaugstākais līmenis īsa termiņa darījumiem pēdējos septiņos gados. Pieejamie lielie Kanādas rapša krājumi un augu eļļas cenu pieaugums tiek uzskatīti par galvenajiem iemesliem, kāpēc Kanādas rapša nākotnes darījumu cena Vinipegā (Winnipeg) pēdējās 30 dienās ir pieaugusi par 9%.

 
Pretstatā tam ES rapša nākotnes darījumu līkne MATIF biržā bija horizontālāka: 17. decembrī februāra nākotnes līgumi tika slēgti par 413,00 EUR (salīdzinājumā ar 410,25 EUR 17. novembrī).  Šīs atšķirīgās cenu tendences ir būtiski mazinājušas Kanādas rapša importa rentabilitāti Eiropas Savienībā. ES nākotnes darījumu priekšrocība ir tikai 21 ASV dolārs salīdzinājumā ar 55 dolāriem mēnesi iepriekš vai visaugstāko rādītāju – 94 dolāriem – 2020. gada jūlija sākumā. 
Pašreizējā cenu situācija padara Kanādas rapša importu Eiropas Savienībā neizdevīgu. Tā vietā ES pārstrādātāji vairāk patērē vietējo rapsi, tādējādi turpmākajos mēnešos straujāk mazināsies krājumi un paaugstināsies ES rapša cena.
Eiropas Savienībā (pagaidām iekļaujot Apvienoto Karalisti) šosezon ir gaidāma turpmāka krājumu mazināšanās. Jaunākie OIL WORLD dati liecina, ka ES rapša krājumi decembra beigās samazināsies par aptuveni 0,8‒0,9 miljoniem tonnu lēnākas vietējās ražošanas, samazināta importa apjoma (galvenokārt no Ukrainas) un salīdzinoši augsta pārstrādes apjoma dēļ.          Tomēr ir sagaidāms, ka 2021. gada janvārī‒jūnijā pieaugs Austrālijas rapša imports, sezonas otrajā pusē palielinot kopējās piegādes no trešām valstīm līdz rekordaugstam līmenim. Paredzams, ka Austrālijas rapša imports Eiropas Savienībā šosezon būs 1,9‒2,0 miljoni tonnu (salīdzinājumā ar 0,86 miljoniem tonnu 2019. gada jūlijā – 2020. gada jūnijā).  Turpretim imports no Ukrainas un Kanādas, visticamāk, nesasniegs iepriekšējā gada līmeni. Lai uzturētu importu augstā līmenī, būs nepieciešama augsta ES rapša cena īsā un vidējā termiņā. Divās iepriekšējās sezonās ES 28 patērēja aptuveni 0,6 miljonus tonnu saulespuķu eļļas gadā biodīzeļdegvielas ražošanai. Tomēr augstais uzcenojums ir padarījis šo izejvielu nekonkurētspējīgu enerģētikas nozarē. Tāpēc 2020. gada oktobrī – 2021. gada septembrī Eiropas biodīzeļdegvielas ražotājiem būs nepieciešami lielāki rapša eļļas un citu izejvielu apjomi, ar ko aizstāt saulespuķu eļļu. Tas, visticamāk, uzturēs ES rapša un rapšu eļļas cenas turpmākajos mēnešos. 

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)