United Kingdom

United Kingdom

Zemas rapša ražas Lielbritānijā

Ar rapša ražu Apvienotajā Karalistē šobrīd ir radušās problēmas, jo aprēķinātā vidējā raža ir tikai 2,6‒3,0 t/ha, vadoties pēc informācijas no laukiem, kuros tā ir novākta. Pašlaik tā ir samazinājusies par 14‒26% salīdzinājumā ar piecu gadu vidējo rādītāju, kas ir 3,5 t/ha, un iemesli tam ir vājā attīstība rudenī, kaitēkļu radītie bojājumi (krustziežu spradzis, baloži, gliemeži) un vēlāk arī sliktā pārziemošana. Apmēram 70‒75 tūkstoši ha jau tika norakstīti maijā, taču ir arī daži iepriecinoši ražas rezultāti, kas sasniedz 4,7 t/ha, ja jauno augu attīstība ir notikusi veiksmīgi vai ja vēlāk sētos rapšus mazāk ir ietekmējuši kaitēkļi. Citos gadījumos raža samazinājusies līdz 0,5 t/ha.

Avots: AHDB ražas pārskats 2-2020 (2020. gada 11. augusts), 01.09.2020
Somija

Somija

BlackGrain: vai atklātas jaunas, uzturā lietojamas rapša olbaltumvielas?

Avena Nordic Grain, kas ir iekļauta Somijas pārtikas rūpniecības grupas Apetit sastāvā, ir izstrādājusi jaunu, ilgtspējīgu augu olbaltumvielu šķiedru sastāvdaļu: BlackGrain from Yellow Fields (melnie graudi no dzeltenajiem laukiem). Kopš 2017. gada viņi strādā pie jauna rapša bāzes olbaltumvielu un šķiedrvielu pulvera radīšanas, kas, izmantojot ar patentu aizsargātu procesu, ir izgatavots sēklu spiešanas procesā. Tādējādi uzņēmums vēlas piedāvāt tirgū jaunu augu olbaltumvielu, kas iepriekš nebija pieejama. BlackGrain ir augu olbaltumvielu (33‒43%), diētisko šķiedrvielu (33‒43%) un iekapsulētas rapšu eļļas (14,22%) kombinācija trīs vienā. Turklāt tā iekļauj visas neaizstājamās aminoskābes, omega 3 taukskābes un nodrošina minerālvielas, piemēram, kalciju un magniju. Jaunais pārtikas produkts tagad tiks piedāvāts izskatīšanai Eiropas Komisijā, kas ir paredzējusi pieņemt lēmumu par produkta apstiprināšanu līdz 2021. gada sākumam.

Avots: https://www.foodnavigator.com/Article/2020/08/13/Apetit-develops-first-of-its-kind-rapeseed-protein-BlackGrain, 01.09.2020
Austrālija

Austrālija

Eiropas deficīta aizpildīšanai graudu tirgi raugās uz Austrāliju

Paredzams, ka Eiropas rapša pieprasījums nākamajā 2020./2021. gada sezonā vēlreiz pārsniegs pagājušās sezonas rekordlīmeni. Tādējādi importa pieprasījums no Austrālijas varētu dubultoties, jo sausuma dēļ produkcijas trūkst pašā ES, raža būs neliela arī citās valstīs, no kurām ES parasti lielos daudzumos importē rapsi (Ukraina). Turklāt Kanādas rapsis ES ir mazāk iecienīts tā ĢMO satura dēļ. Šis Eiropas piegāžu trūkums palīdzēja balstīt rapša cenas, neņemot vērā īslaicīgo biodīzeļdegvielas pieprasījuma samazinājumu.

Avots: https://foodmag.com.au/grain-markets-look-to-australia-to-fill-european-shortfall/, 01.09.2020
Vācija

Vācija

Rapša raža un ražošanas aplēses Vācijā ir labotas uz pozitīvākām

Saskaņā ar jaunākajām ražas prognozēm Vācijai (DRV), platības un ziemas rapša ražas būs augstākas, nekā tika uzskatīts iepriekš. Paredzams, ka tagad valstī vidēji tiks saražotas 3,54 t/ha, tas ir par 7% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Pašreizējā RAPOOL ražības monitoringā, kurā līdz šim ir piedalījušies 290 lauksaimnieki, ar RAPOOL hibrīdšķirnēm vidējā raža tika iegūta pat 4,2 t/ha, tas arī ir pozitīvs ražas pieaugums, salīdzinot ar pagājušo gadu. Turklāt aptuveni 80% apgalvoja, ka RAPOOL šķirnēm nav novērojama veldrēšanās un tās ir ļoti noturīgas. Vairāk nekā 70% respondentu arī apstiprināja, ka RAPOOL šķirnes ir viegli vai pat ļoti viegli nokult.

Avots: DRV 6. Ernteschätzung, 2020. gada augusts RAPOOL Erntemonitoring (07.08.2020.), 01.09.2020
Baltkrievija

Baltkrievija

Jauns ražas rekords Baltkrievijā skatījumu uz nākamo sējas sezonu dara optimistiskāku

Baltkrievijas Republikas Lauksaimniecības un pārtikas ministrija nesen publicēja jauno ražas vērtējumu 2020. gadam. Baltkrievijas ziemas rapšu audzētāji sasniedza 2,5 t/ha (par 0,4 t/ha vairāk, salīdzinot ar 2019. gadu), tas ir augstākais ražas līmenis kopš 2014. gada. Pēc vairākiem smagiem gadiem, kuros noteicošie bija izaicinoši audzēšanas apstākļi, lauksaimnieki arvien vairāk novērtē jaunāko rapšu hibrīdu augstās ražas un izrāda pieaugošu vēlmi ieguldīt ilgtspējīgā ražošanā. Tas efektīvāk stabilizēs sējplatības nākamajiem gadiem.

Avots: https://mshp.gov.by/disp/cxcvod.pdf, 01.09.2020
Kanada

Kanada

Tirgus informācija: “Kanādas rapšu cenas strauji aug, jo eksportētāji rod jaunus risinājumus attiecībā uz Ķīnu”

Kanāda ir pasaulē lielākā rapšu audzētāja.  Ķīna kā lielākais rapšu eļļas pircējs kopš 2019. gada marta ir bloķējusi rapšu piegādes no diviem Kanādas eksportētājiem. Situācija pārējā tirgū ir laba, taču eksportētāji rod jaunus risinājumus, kā sasniegt Ķīnu. Tieši no Kanādas Ķīna iepērk mazāk. Tā vietā tā ir iegādājusies rapšu eļļu no Eiropas valstīm, Krievijas, Austrālijas un Apvienotajiem Arābu Emirātiem, bet daļa šīs eļļas ir ražota no Kanādā audzētiem rapšiem, un gandrīz divos gados Kanādas rapša cenas ir sasniegušas maksimālos apmērus. Faktiski Kanādas rapšu eksports uz Ķīnu 11 mēnešu periodā līdz jūnijam samazinājās par 45% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, tomēr kopējais rapšu eksports ir audzis par 9%, ko ir veicinājusi pārdošanas apjomu trīskāršošana uz Franciju un eksporta divkāršošana uz AAE. Globālais rapšu eļļas pieprasījums ir mudinājis arī Kanādas ražotājus straujāk pārstrādāt rapšus, arī cenas ir augušas ražai nelabvēlīgo laikapstākļu un Eiropā konstatēto kaitēkļu uzbrukumu dēļ (gaidāms, ka rapša produkcija Eiropas Savienībā un Lielbritānijā būs līdzvērtīga trīspadsmit gadu zemākajam līmenim, kas tika novērots 2019. gadā).

Avots: https://www.agriculture.com/markets/newswire/like-gold-canadian-canola-prices-spike-as-shippers-find-back-door-to-china?s=09, 01.09.2020