Austrālija

Austrālija

Austrālijā gaidāma rapša rekordraža

Ziemāju kultūraugu augšana un attšitība Austrālijā sasniedz jaunu valsts rekordu ņemot vērā ļoti labvēlīgos augšanas apstākļus pavasarī. Ziemas beigās ziemāju sējumu stāvoklis kopumā tika vērtēts, kā ļoti labs un pietiekami daudz nokrišņu un maigas temperatūras kombinācija pavasarī vēl vairāk uzlaboja kopražas izredzes valstī. Rapšu ražošanas prognoze sasniedz jaunu rekordu - 5,7 miljonus tonnu, kas ir par 27% vairāk nekā iepriekšējais rekords, kas tika sasniegts 2020.-2021.

Avots: ABARES Austrālijas valdības, lauksaimniecības departaments, ūdens un vides saimniecība https://www.awe.gov.au/abares/research-topics/agricultural-outlook/australian-crop-report/overview, 10.02.2022
Francija

Francija

Rapša cena pārsniedz 800€ atzīmi

2022. gada sākumā rapsis pirmo reizi sasniedza 800€ robežu Parīzes matifā. Tirgus speciālisti prognozē vēl lielāku cenu pieaugumu tuvākajā nākotnē. Šis cenu pieaugums ir atkarīgs no rapša augu attīstības Dienvidamerikā. Pēdējo dienu lietusgāzes šajā reģionā nedaudz samazināja straujo cenu pieaugumu, jo pirms dažām nedēļām tur bija ļoti sauss laiks, tāpēc prognozes par plānoto kopražu bija salīdzinoši zemas, bet ir jāgaida ražas rezultāti.

Avots: https://www.topagrar.com/markt/news/matif-raps-knackt-die-marke-von-800-eur-weizen-enttaeuscht-etwas, 10.02.2022
Kanāda

Kanāda

Rapsis ir pieprasīts kā jebkad agrāk

Paralēli tradicionālajam rapša pārtikas tirgum Kanādā arvien vairāk pieaug pieprasījums pēc atjaunojamās degvielas. Kanādā un tās kaimiņvalstīs ievērojami pieaug pieprasījums pēc rapša eļlas no kā tiek ražota bio degviela ar zemu oglekļa dioksīda saturu. Kanādai arvien vairāk ir nepieciešams rapsis, lai nodrošinātu strauji pieaugošo pieprasījumu pēc atjaunojamās degvielas un arī sēklu eksportu. Tiek prognozēts, ka pašreizējais pieprasījums pēc 1,8 miljoniem tonnu rapšu sēklu biodegvielai līdz 2030. gadam pieaugs četras reizes līdz 6,5 miljoniem tonnu, saka Kriss Vervats, Kanādas Eļļas sēklu pārstrādātāju asociācijas (COPA) izpilddirektors. Arī Kanādas biodegvielas pieprasījums aptuveni viena miljarda litru gadā plānots, ka varētu līdz 2030. gadam varērtu palielināties vairāk nekā divas reizes, līdz 2,5 miljardiem litru. Kanādas lauksaimniekiem paveras lielas iespējas.

Avots: https://www.manitobacooperator.ca/news-opinion/news/canadas-cinderella-crop-keeps-on-delivering-for-farmers/, 10.02.2021
Lielbritānija

Lielbritānija

Krustziežu stublāju smecernieka ierobežošana

Apvienotās Karalistes lauksaimniecības un dārzkopības attīstības padome (ADHB), kas pārstāv lauksaimniekus, audzētājus un citus pārtikas ražošanas ķēdes dalībniekus, kopā ar dažiem nozares partneriem ir pasūtījusi projektu, lai tiktu labāk izpētīta Krustziežu stublāju smecernieka bioloģija. Trīs dažādu izmēģinājumu iegūtie dati parāda daudzsološu Krustziežu stublāju smecernieka ierobežošanu: sējas laika izvēle, kaimiņaugu, jeb uztrvērējaugu audzēšana un digestāta lietošana reizē ar rapša sēju.

Avots: AHDB, 10.02.2021
Lielbritānija

Lielbritānija

2022 Vasaras & Ziemas bruto peļņa

Plānots, ka 2022. gada ražai ziemas rapsis būs viens no ienesīgākajiem kombinējamiem  kultūraugiem. Tulīt aiz pirmā - lopbarības kviešiem (plānotā ziemas kviešu bruto peļņa 909 £/ha). Ziemas rapsim plānotā bruto peļņu 904 £/ha.

Avots: United Oilseeds – Vadošais augmu maiņas speciālist https://www.unitedoilseeds.co.uk/news-events/2022-spring-winter-gross-margins, 10.02.2021
Vācija

Vācija

Pasaules rapša audzēšanas platības palielinājušās par 2%

Starptautiskā Graudu padomes (IGC) eksperti prognozē, ka rapša sēklu platība pasaulē ir palielinājusies līdz 40 miljoniem ha. Tas ir par vairāk nekā 2 % šobrīd. Šādu tendenci ir veicinājis vēsturiski augstais cenu līmenis. Ir paredzams rapša audzēšanas platības pieaugums, īpaši tādos nozīmīgos audzēšanas reģionos kā Kanāda un Eiropas Savienība. Tieši pieaugošā rapša cena motivē daudzus lauksaimniekus atkal paplašināt rapša audzēšanas platības.

Avots: https://www.agrarheute.com/markt/marktfruechte/rapsanbau-ernte-2022-weltweit-rekordniveau-589952, 10.02.2021