log
United Kingdom

United Kingdom

Pavasara rapsis – jauna, pievilcīga iespēja augsekai 2021. gadā

Ņemot vērā augu eļļas cenas pieaugumu pasaules tirgū, arī rapša cenas Eiropas Savienībā pēdējās nedēļās sasniedza vairāku gadu augstāko līmeni un 2021. gada ražas prognozes apstiprina stabilās izredzes. Tas apgriež ierasto augseku kājām gaisā un piedāvā pavasara rapsi kā jaunu potenciālu kandidātu sēšanai augsekā, kur dominē graudaugi. Sāra Hotorna (Sarah Hawthorne) (DSV selekcionāre) apraksta kultūraugu barības vielu atšķirības šādi: "Pavasarī sēts eļļas rapsis labāk izmanto dabisko N mobilizāciju augsnē, jo vislielākais pieprasījums ir vēlāk sezonā, kad augsne ir siltāka un aktīvāka." Jau kopš septiņdesmitajiem gadiem RAPOOL selekcionāri izstrādā jaunas šķirnes, piemēram, MENTHAL, kā Eiropā pirmo pret krustziežu sakņu augoņiem noturīgo hibrīdu, kam ir iespaidīga pretestība pret biotisko un abiotisko stresu. 

Avots: https://www.thescottishfarmer.co.uk/arable/19045582.dsv-says-time-take-fresh-look-spring-osr/, 15.02.2021
Kanāda

Kanāda

Ierobežots piedāvājums palielinās jauno sējumu platības 2021. gadā

Neņemot vērā sējumu platību pieaugumu, augstā starptautiskā pieprasījuma dēļ 2021. gadā Kanādas rapša piedāvājums joprojām būs ierobežots. Pamatojoties uz Lauksaimniecības ministrijas tirgus ekspertu Otavā (Ottawa) pirmajām prognozēm, ir paredzams, ka sējumu platība pieaugs līdz 8,7 miljoniem hektāru (3% pieaugums salīdzinājumā ar 2020. gadu).  Tam sekos 6% ražošanas pieaugums līdz 19,9 miljoniem tonnu, kas būs trešais lielākais ražošanas rādītājs pēc 2018. un 2019. gada rekordiem. Lai gan augsts ražošanas līmenis izraisa ierobežotas cenas (326 EUR/t), pašlaik ir vērojamas tirgus vides izmaiņas, jo pasaules tirgū pastāv liels pieprasījums. Rezultāts ir vidējā cena 408 EUR/t pašreizējā tirdzniecības gadā. Pašreizējo eksportu galvenokārt veicina Ķīna un Eiropas Savienība un tā jaunais līmenis ir gandrīz 11 miljoni tonnu (par 7% vairāk nekā gadu iepriekš). Saistībā ar vēsturiski zemajiem krājumiem tikai 1,2 miljonu tonnu apmērā 2021. gada vidū jau var paredzēt turpmākus eksporta ierobežojumus nākamajā gadā.

Avots: https://www.agrarzeitung.de/markt/markt-news/marktausblick-2021-canola-am-weltmarkt-begehrt-94490, 15.02.2021
Ukraina

Ukraina

Vai Ukraina zaudēs savu vadošo pozīciju ES importa jomā?

Ukrainas rapša ražošana pēc vairākiem ienesīgiem gadiem nonāk jaunās grūtībās. Ņemot vērā straujo rapša sējumu platību kritumu un augstos ražošanas riskus, Ukraina 2021./2022. tirdzniecības gadā pat var zaudēt savas pozīcijas kā vadošais rapša eksportētājs uz Eiropas Savienību. 2021. gada ražai ar rapsi tika apsēti tikai 880 000 hektāri (par 27% mazāk nekā gadu iepriekš). Galvenie samazināto sējumu platību iemesli bija nelabvēlīgie laikapstākļi un zemais ražīgums 2020. gadā. Turklāt rapša cenas īpaši nesekoja globālajam cenu pieaugumam: ja kvieši līdz novembra beigām kļuva par 37% dārgāki, rapša cena šajā pašā laikposmā pieauga tikai par 6%. Ņemot vērā pastāvošās bažas par lauku kvalitāti, ražošanas prognozes svārstās no tikai 1,7 līdz 2,1 miljonam tonnu. Tas nozīmē, ka eksports no Ukrainas 2021./2022. gadā, visticamāk, atkal mazināsies, radot spriedzi Eiropas rapša tirgū, jo parasti Ukraina nodrošina pusi Eiropas importa pieprasījuma.

Avots: https://www.argusmedia.com/en/news/2164004-ukraine-to-lose-lead-on-eu-rapeseed-import-market, 15.02.2021
Apvienotā Karaliste

Apvienotā Karaliste

Vai saistībā ar klimata pārmaiņām rapsim ir nepieciešams jauns ziedēšanas laiks?

Klimata pārmaiņu un temperatūras pieaugums pēdējos 30 gados ir paātrinājis ziedēšanas sākumu par desmit dienām. Vienlaikus ir novērojams pieaugošs vēlu salnu risks un salnas bojājumu risks ziedēšanas laikā. Džona Inesa Centra (John Innes Centre) un Eberistvitas (Aberystwyth) Universitātes Bioloģijas, vides un lauksaimniecības zinātņu institūta (IBERS) pētniekiem ir izdevies gūt plašāku priekšstatu par molekulārajiem mehānismiem, kas ļauj kultūraugiem pieskaņot ziedēšanas laiku labvēlīgiem apstākļiem. Kopīgajā pētījumā tiek uzsvērts, ka ziedēšanas pamatā ir vairāku gēnu dinamika. Labāka izpratne par šo dinamiku ļauj pētniekiem radīt šķirnes, kas ir labāk piemērotas audzēšanai konkrētā vidē.

Avots: https://www.jic.ac.uk/news/oilseed-rape-research-challenges-previous-thinking-on-flowering-time/, 15.02.2021
Polija

Polija

Jaunas reģistrācijas plašam portfelim 2021./2022. gadā

Pēdējā reģistrācijas sanāksmē RAPOOL Polska panāca triju jaunu hibrīdšķirņu ieviešanu Polijas tirgū 2021./2022. gada sezonā. Polijas rapša audzētājiem pieejamo augsti ražīgo šķirņu klāstu papildinās METROPOL, DESPERADO un CONDOR. Visām trim šķirnēm ir noturība pret TuYV, kura kļūst arvien vairāk nepieciešama augstam ražas potenciālam Polijā. DESPERADO un CONDOR turklāt piedāvā noturību pret Rlm7 Phoma un augstu augu izturību. Pēdējos gados aizvien aktuālāka ir kļuvusi ražas stabilitāte, tāpēc DESPERADO ar izturību pret pāksteņu atvēršanos var garantēt labāku ražu.  

Avots: Polija, RAPOOL Polska, 2021. gada janvāris, 15.02.2021
Ungārija

Ungārija

Rapsim ir noteiktas grūtības, taču tas joprojām ir vislabākais eļļas kultūraugs Ungārijā

Ungārijas bezpeļņas SIA Lauksaimniecības ekonomikas institūta (AKI) ikgadējie ienesīguma rādītāji ļoti skaidri demonstrē sarežģītos ražošanas apstākļus laukā.  Lai arī 2018./2019. gada zemākās ražas dēļ interese par rapsi daļēji ir kritusies, tas joprojām ir ļoti pievilcīgs salīdzinājumā ar kviešiem, kukurūzu, saulespuķēm un soju. Analīze par 2015.–2019. gada periodu liecina, ka vidējie sezonas ieņēmumi no rapša ir 208 EUR/ha (bez subsīdijām), ierindojoties otrajā vietā aiz kukurūzas (228 EUR/ha). Ar 47 EUR/ha pārsvaru pār saulespuķēm rapsis vēlreiz apliecina visvērtīgākā eļļas kultūrauga pozīcijas.

 

Avots: Ungārija, bezpeļņas SIA Lauksaimniecības ekonomikas institūts, 2021. gada janvāris, 15.02.2021