Vācija

Vācija

Jauna virtuālā 360° lauka tūre

RAPOOL šajā sezonā izveidojis jaunu virtuālo rīku: jauno „RAPOOL Rapsfenster”. Šī ērtā iespēja sniedz 360° ieskatu RAPOOL ražošanas tehnoloģiju laukos 2020. gadā un informē par jaunāko un labāko RAPOOL hibrīdu rezultātiem, kā arī par īpašiem aspektiem, piemēram, sēklu apstrādi, sausuma noturību, kā arī slāpekļa efektivitāti. Attiecībā uz slāpekļa efektivitāti RAPOOL vairāku gadu ilgos izmēģinājumos konstatējis, ka pēdējo 45 gadu laikā ziemas rapša selekcijas progress ir ne tikai pieaudzis par apmēram 0,42 dt/ha gadā, bet ir palīdzējis arī uzlabot slāpekļa efektivitāti. Lai gan WOSR šķirnei no 1970. reģistrācijas gada (Diamant) noteikta 5,6 kg N/dt raža, mūsdienu šķirnēm ir noteikta tikai 3,1 kg N/dt raža. Jaunākās RAPOOL labākās šķirnes demonstrē vēl augstāku N efektivitāti ar zemu intensitāti.

Avots: Rapsfenster https://rapool-rapsfenster.de/ Stickstoff-Effizienz https://www.rapool.de/index.cfm/nav/178/article/4839.html, 31.07.2020
Slovākija

Slovākija

Jauns ražas rekords SPZO lokācijā Sokolcē.

Dienvidaustrumeiropā jau sākta rapšu ražas novākšana. Sokolcē, kas iekļauta oficiālajos SPZO izmēģinājumos Slovākijā, ziemas rapsis nesis negaidītu, bet apsveicamu ražu – vidēji vairāk nekā 6 t/ha. Šis rezultāts vairāk nekā divas reizes pārsniedz prognozēto ražas līmeni Slovākijā, vēlreiz apliecinot jauno hibrīdu augsto ražas potenciālu. Jaunie pretendenti pārliecina ar augstu abiotisko stresa toleranci un apmierinošu ražas stabilitāti.

Avots: RAPOOL Slovakia s.r.o., 31.07.2020
Ukraina

Ukraina

Insekticīdu aizliegums ES samazinās Ukrainas produkciju

Ukrainas rapšu eksports 2019./2020. gada sezonā sasniedza jaunu rekordu. Pateicoties augstajiem Ukrainas produkcijas rezultātiem, eksports, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pieauga par 18%, veidojot 2,89 miljonus tonnu, no kuriem 2,74 miljoni tonnu tika eksportēti uz Eiropas Savienību. Bet Ukrainas rapša eksports 2020./2021. gadā varētu samazināties, mainoties ES tiesību aktiem, kas stājās spēkā 2020. gada februārī. Divu insekticīdu – hlorpirifosu un metil-hlorpirifosu – aizliegums ES atļauj importēt tikai ar maksimālo 0,01 mg/kg šo vielu atlikumu. Tā kā pēdējo mēnešu laikā valda sarežģīti klimatiskie apstākļi, paredzams, ka Ukrainas ražošanas apjomi samazināsies līdz 3 miljoniem tonnu, kas samazina iespējamo eksportu līdz aptuveni 2,5–2,6 miljoniem tonnu. Rezultātā ES piegādes apjomi saruks vēl vairāk, jo 90% no ES importētajiem rapšiem ir Ukrainas rapši. Galvenā problēma Ukrainā ir nepietiekamā laboratorisko analīžu pieejamība novākto kultūru atlikumu noteikšanai, kā rezultātā saistībā ar izmaiņām ES likumdošanā ES nedrīkst importēt 1–1,5 miljonus tonnu rapšu, bet tos ir iespējams pārstrādāt Ukrainā un eksportēt uz Ķīnu, kas atkal dramatiski saasinātu ES piegādes situāciju.

Avots: https://www.agriculture.com/markets/newswire/ukraine-201920-rapeseed-exports-hit-new-high https://www.unian.info/economics/ukraine-may-cut-rapeseed-exports-in-2020-over-change-in-eu-legislation-11041628.html, 31.07.2020
Eiropas Savienība

Eiropas Savienība

Arī šajā situācijā mazāka rapša produkcija ES palielina importa pieprasījumu

Strategy Grains samazinājis ES rapša ražošanu līdz 16,5 miljoniem tonnu (ieskaitot Lielbritāniju). Tādējādi šī gada produkcija atkal ir zemāka nekā pērn. Jūnijā Rietumeiropā un Dienvidaustrumeiropā plašās teritorijās lietus sāka līt pārāk vēlu. Lietus radīti labvēlīgi apstākļi rapsim bija vērojami tikai Ziemeļeiropā, tāpēc tur tas ir labā stāvoklī. Tāpēc gaidāmais importa apjoms 2020./2021. gadā augs līdz jaunam rekordaugstam līmenim – 6,2 milj. t. Galvenais piegādātājs pagājušajā fiskālajā gadā bija Ukraina ar 2,9 milj. t (par 32% vairāk, salīdzinot ar iepriekšējo gadu), bet arī imports no Kanādas palielinājās četras reizes līdz 1,8 milj. t. Turpretī Austrālija uz Eiropu eksportēja ievērojami mazāku apjomu (-30%), jo pagājušajā gadā tur nebija laba rapša raža.

Avots: https://www.agriculture.com/markets/newswire/strategie-grains-cuts-eu-rapeseed-crop-forecast-again https://www.proplanta.de/agrar-nachrichten/pflanze/rapsimporte-der-eu-28-auf-rekordhoehe_article1594219903.html, 31.07.2020
Šveice

Šveice

Augošs pieprasījums pēc rapšu eļļas

Šveicē pieaug pieprasījums pēc rapšu eļļas, jo pārtikas pārstrādātāji arvien vairāk palmu eļļas vietā izvēlas izmantot rapšu eļļu. Attiecībā uz 2021. gada ražu Šveices Graudu ražotāju asociācija (SGPV) ir spējusi visiem rapša ražotājiem iedalīt vēlamās kvotas un pat meklē papildu ražotājus, lai sasniegtu nepieciešamo apjomu – 106 000 t rapšu. Saulespuķu kvotu daudzums, salīdzinot ar pagājušo gadu, atkal ir nedaudz audzis līdz 13 000 t. Attiecībā uz sojas pupiņu ražošanu ar pārstrādātājiem noslēgtie līgumi nodrošina stabilu tirdzniecības apjomu mājlopu barības sektorā, veidojot 6150 t.

Avots: https://www.schweizerbauer.ch/markt--preise/marktmeldungen/raps-und-soja-produzenten-gesucht-58034.html, 31.07.2020
Ukraina

Ukraina

Jaunas rapša šķirnes ar labāku sausuma noturību nekā ziemas kviešiem

Dienvidukrainas Melnās jūras reģionā rapsim bija iespēja demonstrēt savus sausuma noturības rādītājus, jo šogad, kopš 2020. gada pirmā janvāra, lietus apjoms veidoja vien 90 mm.
Šādu laikapstākļu dēļ izkalta gandrīz visas kviešu platības šajā reģionā, kā rezultātā nebija vērts novākt ražu, savukārt labākās rapša šķirnes, pateicoties to dziļajai sakņu sistēmai, nodrošināja ražu līdz 2 t/ha. Lauksaimnieki šajos ekstremālajos apstākļos vislabākos rezultātus varēja īpaši vērot jaunajās Rapool TuYV ģenētikas šķirnēs Dynamic, Dominator, Ludger & Smaragd.

Avots: Deutsche Saatveredelung AG, 31.07.2020