log

Rapšu tirgus pārskats

Atjauninājumu sagatavojusi ISTA Mielke GmbH- Global Oil World analyses and forecasts for oilseeds, oils & fats and oilmeals in - Hamburgā, Vācijā. Vietnē www.oilworld.de tiek sniegta sīkāka informācija par uzņēmuma profilu un atsevišķiem pakalpojumiem.

 Augstās kanolas cenas Kanādā tiek uzskatītas par veicinošu faktoru ES rapša cenām. Pirmajās trijās marta nedēļās Vinipegā (Winnipeg) premium klases cenas sasniedza 25 ASV dolārus (22. martā), kas ir līdzvērtīgas Eiropas rapša cenai maijā. Jaunās ražas pozīcijās (novembrim) Kanādas kanolas cenas atlaide nedēļā līdz 22. martam samazinājās un bija tikai 22 ASV dolāri (pret 32 ASV dolāriem 22. februārī). Taču nākamajās nedēļās ES rapša cenām būs jānostiprinās attiecībā pret Kanādas kanolu, lai gada otrajā pusē palielinātu importu.
Visticamākais, samazināta sākuma cena un augstākais 0,4‒0,5 milj. tonnu ražošanas apjoma palielinājums 2021./22. gada jūlijā/jūnijā uzturēs augstus ES importa rādītājus. Šajā sezonā tiek prognozēts rekordaugsts piegādes apjoms ‒ 6,5‒6,6 milj. tonnu (palielinājums par 0,5 milj. tonnu) ‒ un ir paredzams, ka 1,9‒2,0 milj. tonnu tiks saņemti no Kanādas. Tā kā agrākās Padomju Savienības republikās praktiski nav vērojams eksporta palielinājums un Austrālijas jaunās sezonas ražas eksporta sākums ir gaidāms tikai decembrī, no 2021. gada jūlija līdz decembrim ir sagaidāms augsts pieprasījums pēc Kanādas kanolas.


 

Sagaidāms, ka rapša un kanolas importa apjomi ES-27 valstīs ievērojami pārsniegs tos apjomus, kas tika novēroti no 2021. gada janvāra līdz jūnijam. Sākotnējie tirdzniecības dati liecina, ka 11 nedēļās līdz 11. martam ir noticis piegādes apjomu palielinājums par 0,4 milj. t jeb gandrīz 50%.                    Lieli Kanādas kanolas eksporta apjomi 0,64 milj. t apmērā novembrī/decembrī atspoguļojās lielos ES importa apjomos galvenokārt janvārī. Pēc tam būtiski paaugstinājās Austrālijas kanolas importa apjomi, kopš janvāra sākuma nodrošinot uzkrājumus 0,68 milj. tonnu apmērā. Sagaidāms, ka no Austrālijas ievestās kanolas apjomi ES ostās aprīlī un maijā turpinās palielināties. Visticamāk, ievērojamie no Austrālijas ievestie apjomi ar uzviju kompensēs prognozēto Kanādas kanolas samazinājumu, no 2021. gada janvāra līdz jūnijam apjomam sasniedzot četros gados augstāko rādījumu 3,0‒3,1 milj. t apmērā (salīdzinājumā ar 2,5 milj. t pirms gada).
Sākotnējie nozares dati liecina, ka ES-27 valstīs un Apvienotajā Karalistē februārī ir veikta vērienīga rapša pārstrāde. Pārstrādājot aptuveni 2 milj. tonnu, apstrāde par 4‒5% pārsniedza līmeni, kas bija pirms gada, tādējādi ceturto mēnesi pēc kārtas ir novērots palielinājums attiecībā pret iepriekšējo gadu.
Liela apjoma Austrālijas un Kanādas kanolas piegādes ES un pārstrādes atsākšana Eritā (Erith) (vienā no lielākajām pārstrādes rūpnīcām Apvienotajā Karalistē), pēc sākotnējām ziņām, šogad ir palielinājusi kopējos pārstrādes apjomus ES un Apvienotajā Karalistē. Pārstrādes apjomus ir veicinājuši arī lieli ES rapša eksporta pārdošanas apjomi Ķīnai.

 

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)
2021. gada 23. martā