Rapšu tirgus pārskats

Atjauninājumu sagatavojusi ISTA Mielke GmbH- Global Oil World analyses and forecasts for oilseeds, oils & fats and oilmeals in - Hamburgā, Vācijā. Vietnē www.oilworld.de tiek sniegta sīkāka informācija par uzņēmuma profilu un atsevišķiem pakalpojumiem.

Septembra pēdējā nedēļā Eiropas rapšu cenas turpināja augt un 30. septembrī Ziemeļeiropā tās sasniedza jaunu maksimumu – 656 eiro, veidojot 4,5% pieaugumu nedēļā un krietni pārsniedzot pirms gada pastāvošo cenu līmeni aptuveni 380–390 eiro apmērā.
Vidējās cenas septembrī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, palielinājās par 8% un sasniedza rekordaugstus 602 eiro, nedaudz pārsniedzot maijā reģistrēto līmeni, kad neparasti zemas iepriekšējās ražas piegādes ES sakrita ar vienlaicīgi zemāka apjoma rapšu ievešanu no Kanādas. 
ES rapšu kompleksa vērienīgais pamats šobrīd atsver neizdevīgos ārējos faktorus, proti, gaidāmo pasaules augu eļļu (galvenokārt palmu un saulespuķu eļļu) krājumu atjaunošanos, saglabājot labu atbalstu rapšu un rapšu eļļas cenām un ievērojamu pieaugumu salīdzinājumā ar citām eļļas augu sēklām un augu eļļām tuvākā vai vidējā termiņā. 

 
ES rapša sēklu cenas neatkarību atspoguļo arī pieauguma palielināšanās attiecībā pret sojas pupām no ASV Roterdamā (Rotterdam) līdz 153 ASV dolāriem septembrī, kas ir augstākais līmenis vairāk nekā 10 gadu laikā. Tas līdzinās 2020./2021. gada novembrī/februārī reģistrētajām atlaidēm 10‒45 ASV dolāru apmērā.  
Lai gan vietējā ražošana norit nedaudz apjomīgāk, nekā sākotnēji bija paredzēts, Eiropas pārstrādātājiem šosezon pasaules tirgū joprojām būs jāiepērk vismaz 5,0‒5,5 milj. t rapšu sēklu un rapšu eļļas, tāpēc tuvākā vai vidējā termiņā būs nepieciešams atbilstošs cenu palielinājums. Interesanti atzīmēt, ka arī tādas valstis kā Pakistāna, Japāna un AAE pēdējos mēnešos turpināja importēt salīdzinoši lielu daudzumu rapšu un rapšu eļļas, neņemot vērā ievērojamo cenu pieaugumu. 
Rapšu cenas šobrīd ietekmē arī rapšu eļļas vērtība. Rapšu eļļas situāciju noteiks neparasti zemās Kanādas rapšu eļļas ražas 2021./2022. gadā. Tirgus dalībnieki rūpīgi vēros septembra un oktobra oficiālo pārstrādes statistiku, lai noskaidrotu, kāda ir šī gada karstuma un sausuma ietekme uz 2021. gada rapšu vidējo eļļas ražu.  
Kanādas Graudaugu komisijas publicētie provizoriskie dati liecina, ka šī gada rapšu vidējais eļļas saturs ir samazinājies par 2,7 punktiem, veidojot tikai aptuveni 41,4%. Ņemot vērā mūsu pašreizējo Kanādas rapšu eļļas satura aprēķinu aptuveni 8,6 milj. t apmērā no 2021. gada augusta līdz 2022. jūlijam (tas ir par 1,8 milj. t mazāk gadā), šāda apjoma samazinājums Kanādas rapšu eļļas produkcijai papildus liktu sarukt par 220‒240 tūkst. t. 

2021. gada 4. oktobrī

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)