Rapša un rapša sēklu tirgus apskats

Jaunāko tirgus apskata informāciju sagatavojis ISTA Mielke GmbH – Pasaules Globālā eļļas tirgus analīze un prognoze eļļas augu sēklām, eļļām un taukiem, kā arī raušiem un spraukumiem Hamburgā, Vācijā. Kompānijas mājas lapā www.oilworld.de iespējams aplūkot detalzētu informāciju par kompāniju un tās sniegtajiem servisiem.

Rapša sēklu un rapša cenas pasaules tirgū ir kļuvušas jutīgas pret dažādiem satricinājumiem. Galvenajos ražošanas reģionos šobrīd novērojama milzīgu ražu veidošanās, kas, visticamākais, palielinās saražoto apjomu par aptuveni 7–8 miljoniem tonnu, 2022./23. gada sezonā sasniedzot rekordaugstu rādītāju 72–73 miljonus tonnu, atvieglojot šajā sezonā manāmo ievērojamo piegādes iztrūkumu. Tomēr ir virkne aplēšu attiecībā uz Ukrainas rapša ražu no nepilniem diviem miljoniem tonnu līdz vairāk nekā trim miljoniem tonnu, kas, ņemot vērā austrumu reģionos zaudētās platības, ir būtisks uzraugāmais svārstību faktors. 
Tirgus dalībnieki, galvenokārt Eiropas eļļas ražotāji, ir arī norūpējušies par Ukrainas eksporta loģistiku jūlijā un augustā. Kopš kara sākuma ar Krieviju februāra beigās eļļas sēklu un graudu apjoma eksports no Ukrainas ostām ir burtiski noslīdējis līdz nullei. 
Jūlijā un septembrī Ukraina parasti veido aptuveni 60–70% Eiropas rapšu sēklu importa, kas aizvadītajos četros gados bija no 1,0 līdz 1,7 miljoniem tonnu. Iztērētie vecās ražas rapša krājumi ievērojami mazinās Kanādas eksporta piegādes līdz 2022. gada ražas novākšanas sākumam augusta beigās, vēl vairāk ierobežojot komerciāli pieejamos apjomus pārstrādātājiem nozīmīgākajās importa valstīs. 
Šī neskaidrība joprojām ir pamatā jaunās ražas rapša sēklu un rapša nākotnes darījumiem Kanādā un Eiropas Savienības valstīs. Tomēr tiek prognozēts, ka pēc visu laiku augstākā punkta sasniegšanas aprīļa pēdējā nedēļā cenas nākamajos mēnešos samazināsies, ja vien nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ Kanādā un Austrālijā vidējās rapša ražas prognozes nenoslīdēs zem pašreizējām aplēsēm.
Eiropas rapša sēklu cenas noteica arī augošās augu eļļas cenas saistībā ar Indonēzijas valdības noteikto pagaidu eksporta aizliegumu palmu eļļai un atvasinājumiem, kas stājās spēkā 28. aprīlī. Indonēzijas tirdzniecības protekcionisms nozīmē vēl lielāku galvenokārt saulespuķu eļļu pieejamības ierobežojumu pasaules tirgū aizvadītajās nedēļās, kas aizsākās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Aizvadītajos gados Indonēzija un Ukraina bija attiecīgi lielākā un trešā lielākā augu eļļas eksportētājvalsts, kas kopā nodrošināja gandrīz 40% pasaules augu eļļas eksporta.
Būtiska ietekme ir jūtama arī industrializētajās valstīs gan pārtikas, gan enerģētikas nozarē. Eiropas biodegvielas nozare ir ļoti atkarīga no izlietotās pārtikas eļļas un POME (palmu eļļas izspaidu atlikumiem) kā rūpniecības izejvielām, ko, domājams, arī ietekmē Indonēzijas noteiktais eksporta aizliegums. Alternatīvas šo preču importa apjomu pagaidu samazinājuma kompensēšanai praktiski tikpat kā nav pieejamas.

 

022.05.02

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)