Rapša un rapša sēklu tirgus apskats

Jaunāko tirgus apskata informāciju sagatavojis ISTA Mielke GmbH – Pasaules Globālā eļļas tirgus analīze un prognoze eļļas augu sēklām, eļļām un taukiem, kā arī raušiem un spraukumiem Hamburgā, Vācijā. Kompānijas mājas lapā www.oilworld.de iespējams aplūkot detalzētu informāciju par kompāniju un tās sniegtajiem servisiem.

Būtiskas izmaiņas no ievērojamā saspīlējuma 2021./2022. gada sezonas otrajā pusē līdz rekordaugstām rapša un rapša sēklu piegādēm visā pasaulē 2022./2023. sezonā izraisīja rapša un rapša sēklu eļļas cenu kritumu visā Eiropā, kas pieņēmās spēkā pirmajās trīs decembra nedēļās. 
Rapša sēklu eļļas cenas Roterdamā 20. decembrī samazinājās līdz USD 1187, kas bija viszemākais cenu līmenis kopš 2021. gada februāra sākuma un mazāk par 2022. gada oktobra un decembra vidējo cenu – attiecīgi USD 1370 un USD 1743. Aizvadīto sešu mēnešu laikā rapša sēklu eļļas cenas Eiropā bija salīdzinoši zemākas nekā citām augu eļļām, pārvēršot 2021. gada decembrī reģistrētās ievērojamās saulespuķu eļļas un sojas eļļas prēmijas atlaidēs. Tāpat neapstrādātas palmu eļļas prēmija Ziemeļrietumeiropā samazinājās līdz pat USD 180—190, kas ir ievērojami mazāk par 2022. gada janvāra/novembra vidējo rādītāju USD 400. 

 

Tomēr lielākas vietējās piegādes un nenoturīgās ES rapša eļļas cenas aizvadīto mēnešu laikā acīmredzot ir atjaunojušas importa pieprasījumu (galvenokārt no Norvēģijas). Pēc sākotnējām ziņām pagaidu atlaide Dienvidamerikas sojas eļļai ir arī veicinājusi Eiropas rapša eļļas pārdošanu Ķīnai.  
Rapša un rapša eļļas nākotnes cenu prognozes būs atkarīgas no tā, cik ātri tiks realizēts pašreizējais iepirkuma pārpalikums ES, cik lielā mērā tas tiks pārdots uz ārzemēm un kā palielināsies eksports. Ņemot vērā to, ka lielāka daļa Kanādas rapša eļļas var tikt pārdota ASV biodegvielas nozarei, uzlabojas Eiropas rapša eļļas eksporta iespējas pasaules tirgū. Mēs prognozējam, ka rapša eļļas cenas atgūsies no pašreizējā depresīvā līmeņa.
2023. gadā vairākās ES dalībvalstīs paredzētās izmaiņas biodīzeļdegvielas jomā, iekļaujot palmu eļļas kā biodīzeļdegvielas izejvielas daļēju izslēgšanu, tiek saskatītas kā pieprasījumu pēc rapša sēklu eļļas vēl vairāk veicinošs faktors tuvāko mēnešu laikā ES.
Rapša sēklu eksports no galvenajām piegādātājvalstīm ir skaidri parādījis pieaugošu tendenci. Eksporta apjoms oktobrī par 0,4 miljoniem tonnu pārsniedza šo rādītāju pirms gada, un paredzams, ka šī gada novembrī un decembrī tas palielināsies par 1,2—1,4 miljoniem tonnu, galvenokārt pateicoties Kanādai un Austrālijai. 
Lielākā daļa no gada laikā konstatētā rapša eļļas un rapša eksporta palielinājuma apjoma pēdējā laikā tika piegādāta Ķīnai. Tomēr pēdējo nedēļu laikā arī Eiropas importa rādītāji ir pārsnieguši sākotnējās prognozes (imports veikts galvenokārt no Ukrainas), radot ietekmi uz cenām. 
Jaunākajā OIL WORLD aplēsts, ka Eiropas rapša sēklu ražošanas apjoms apstāsies pie 19,5 miljoniem tonnu (salīdzinājumā ar 17,3 miljoniem tonnu 2021. gadā), bet maksimālais importa apjoms 2022./2023. gada jūlijā/jūnijā būs 6,0 miljoni tonnu (gada palielinājums 2 %), paverot ceļu lielam pārstrādes apjomu kāpumam. 
Pēc pārejas no saspringtās situācijas ar ražas piegādēm 2022. gada jūlijā/septembrī, kad pārstrāde pat nedaudz samazinājās par 0,1 miljonu tonnu, kāpums pasaules mērogā šobrīd pieņemas spēkā, un tiek lēsts, ka oktobrī/decembrī tas pārsniegs pirms gada sasniegto līmeni par 1,6 miljoniem tonnu. 
Turpmāks palielinājums tiek prognozēts 2023. gada janvārī/martā un aprīlī/jūnijā, kopējo daudzumu 2022./2023. gada sezonā paaugstinot līdz jaunam maksimālajam punktam 35,6 miljoniem tonnu (salīdzinājumā ar 31,5 miljoniem tonnu 2022. gada janvārī/jūnijā).

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)                        

2022. gada 21. decembrī