log

Rapšu tirgus pārskats

Atjauninājumu sagatavojusi ISTA Mielke GmbH- Global Oil World analyses and forecasts for oilseeds, oils & fats and oilmeals in - Hamburgā, Vācijā. Vietnē www.oilworld.de tiek sniegta sīkāka informācija par uzņēmuma profilu un atsevišķiem pakalpojumiem.

ES rapša cenas kāpums, pārspējot vairāku gadu rekordu janvāra pēdējā nedēļā, var būt laba iespēja lauksaimniekiem pārdot atlikušos krājumus, tomēr nav izslēgts, ka cenas īslaicīgi pieaugs vēl virs pašreizējā līmeņa. 29. janvārī dienas beigās maija nākotnes darījumu cena Matif biržā bija 439,75 EUR jeb par 7% vairāk nekā iepriekšējā mēnesī un pat par 15% vairāk nekā novembra sākumā. Arī jaunās ražas cena (augusta pozīcija) pašlaik tiek tirgota par 6% jeb 23 EUR dārgāk nekā 2020. gada janvāra beigās. Vēl izteiktāks cenas pieaugums bija Kanādas rapsim.
Kanādas rapsis nostiprināja neatkarīgas pozīcijas attiecībā pret pēdējā laika Eiropas nākotnes rapša darījumiem. Maija nākotnes darījumi Vinipegā (Winnipeg) janvāra otrajā pusē tika tirgoti pat ar 3‒10 ASV dolāru uzcenojumu salīdzinājumā ar 60‒70 ASV dolāru deficītu pirms pieciem mēnešiem, tā burtiski izspiežot veco rapša ražu no Eiropas tirgus. Lieli pārdošanas apjomi 2020./2021. gada sezonas pirmajā pusē ir būtiski mazinājuši Kanādas rapša krājumus decembra beigās.
Kanādas rapša spekulantu peļņas fiksācija, kā arī pieaugošās tendences inerce sojas pupiņām un eļļai Čikāgā (Chicago) un palmu eļļai Dienvidaustrumāzijā ir uzskatāmi par galvenajiem cenu veicinošajiem faktoriem rapsim un Kanādas rapsim ar augstu eļļas saturu.

 

ES rapša presēšana 2020. gada jūlijā‒decembrī pārspēja prognozes.  Pēc salīdzinoši lēna sākuma presēšanas apjoms novembrī sāka pārsniegt iepriekšējā gada rādītājus, un pieaugums Vācijā, Francijā, Beļģijā un Polijā vairāk nekā atsvēra apjoma kritumu Apvienotajā Karalistē.                  Provizoriskie nozares dati liecina, ka decembrī rapša presēšana ES pieauga par vēl aptuveni 2,17 miljoniem tonnu, kas ir lielākais mēneša apjoms kopš 2016. gada decembra. Ir diezgan ticams, ka izcilā peļņa no pārstrādes, ko veicina pēdējo nedēļu augošās rapša spraukumu cenas, saglabās augstu presēšanas līmeni 2021. gada janvārī‒martā. Pieļaujam, ka 2020. gada jūlija‒2021. gada jūnija sezonā kopumā rapša presēšanas apjoms pārsniegs mūsu jaunāko prognozi (23,0 miljoni tonnu) par vismaz 0,2 miljoniem tonnu, tādējādi būs nepieciešams rekordaugsts rapša un Kanādas rapša imports gandrīz 6,5 miljonu tonnu apmērā.
Tomēr pašreizējās ES rapša cenas vēl neatspoguļo ierobežoto vecās ražas piedāvājumu Eiropas Savienībā. Ja rapša cenas Kanādā saglabājas augstas, arī ES cenām ir tendence vismaz īslaicīgi paaugstināties, lai veicinātu papildu importu no Kanādas, pirms kļūst pieejama jaunā raža.

                                          

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)