Rapšu tirgus pārskats

Atjauninājumu sagatavojusi ISTA Mielke GmbH- Global Oil World analyses and forecasts for oilseeds, oils & fats and oilmeals in - Hamburgā, Vācijā. Vietnē www.oilworld.de tiek sniegta sīkāka informācija par uzņēmuma profilu un atsevišķiem pakalpojumiem.

2020.03.23

Ievērojamais minerāleļļas cenu kritums līdz zemākajam līmenim gandrīz 20 gadu laikā pēdējās divās nedēļās izraisīja lejupslīdi rapšu un rapšu eļļas cenās ES. Tomēr mēs sagaidām, ka rapšu cenas ES tuvākajā un vidējā termiņā atgūsies, galvenokārt jaunās ražas dēļ, pamatojoties uz šādu scenāriju:
Tiek prognozēts, ka ES rapša pieprasījums 2020./2021. gadā turpinās samazināties ņemot vērā ziemas rapšu sējumu apjomus, kas bija mazāki nekā sākotnēji gaidīts, un jūnija beigās gaidāmos neparasti zemos krājumus. Tam būs nepieciešams nepārtraukts liels rapšu un rapšu eļļas imports. Tomēr nesenais vājinājums ES rapšu nākotnes darījumos ievērojami samazināja eļļas  cenas Vinipegā, samazinot ĢM rapša eļļas pārstrādes robežas Eiropā.
Koronavīrusa ietekme uz ES rapšu eļļas pieprasījumu izmantošanai biodīzeļdegvielā būs galvenais mainīgais vērā ņemamais faktors. Krīzes ietekme uz lauksaimniecības nozari ir daļēji pretēja. Kamēr augu eļļas līdz šim ir pilnībā pakļautas enerģijas nozares papildus efekta ietekmei, eļļas augu cenas pieaugs šīs nedēļas beigās, ņemot vērā paredzamos piegādes traucējumus.
Ir paredzams, ka kopējais dīzeļdegvielas patēriņš martā un aprīlī, un iespējams arī pēc tam, ievērojami samazināsies galvenajās Eiropas valstīs ņemot vērā pārvietošanās ierobežojumus un rūpnieciskās ražošanas apjoma samazināšanos. Pārtrauktais biodīzeļdegvielas ražotāju pieprasījums galvenokārt bija saistīts ar straujo rapšu eļļas un rapša cenu kritumu attiecīgi par 10% un 7% nedēļā līdz 19. martam. ES-28 aptuveni 57% no rapšu eļļas patēriņa pēdējos gados notika biodīzeļdegvielas tirgū.

 

Visticamāk, ka šī gada ES rapša sēklu raža būs mazāka, nekā tika gaidīts iepriekš. Kaut arī atjaunotie augsnes mitruma rādītāji dod labas cerības turpmākai vidējās ražas atjaunošanai galvenajās ražotājvalstīs (galvenokārt Vācijā), faktiskās ziemas rapšu sējas acīmredzot izrādījās zem sākotnējām aplēsēm, un vislielākā lejupslīde novērota Apvienotajā Karalistē.
Mēs uzskatām, ka rapša sēklu platība ES pat nedaudz samazinājās attiecībā pret pagājušā gada zemo līmeni, līdz aptuveni 5,4 milj. ha (par 0,1 Milj. ha). Tas, iespējams, ierobežos ES rapša sēklu ražošanas atjaunošanos līdz tikai aptuveni 0,3 Milj. t šogad, jau pieņemot, ka vidējā raža palielināsies par 4% līdz 3,21 T/ha. Mēs esam samazinājuši mūsu ražas aprēķinu par aptuveni 0,4 Milj. t no mūsu janvāra prognozes līdz 17,29 Milj. t, piecu gadu vidējo rādītāju līdz 2018. gadam sasniedzot 4,4 Milj. t jeb 20%.
Rapša sēklu ražas, kas bija zemāka nekā gaidīts ietekmi papildinās neparasti zemie krājumi, kas jāpārnes uz 2020./2021. gadu. Bet, joprojām ir daudz neskaidrību, proti: 1) Biodīzeļdegvielas pieprasījums: Kāda būs iespējamā biodīzeļdegvielas patēriņa samazināšanās ES martā/jūnijā - pēc pārvietošanās ierobežojumu ieviešanas visā Eiropā, lai palēninātu koronavīrusa izplatīšanos - ietekme uz rapšu eļļas pieprasījumu? 2) Rapšu sēklu pārstrāde: enerģijas nozares pieprasījums, kas ir mazāks nekā iepriekš gaidīts, nākamajās nedēļās var vēl vairāk ierobežot rapša sēklu pārstrādi. Mēs šobrīd pieņemam pārstrādes samazinājumu 2020. gada janvārī/jūnijā par 0,5 Milj. t neparasti zemā rapšu pieprasījuma dēļ. Tomēr zemāks naftas pieprasījums, kā arī loģistikas ierobežojumi, proti, kravas automašīnu pieejamība sēklu un miltu pārvadāšanai un/vai piespiedu dīkstāves nākamajās nedēļās var papildus ierobežot rapša sēklu pārstrādi ES. 3) Kanādas rapšas eļļas imports: Faktiskais Kanādas rapša eļļas imports ES var izrādīties zemāks par sākotnējām prognozēm, ņemot vērā rapša eļļas (tikai ĢM) izmantošanas ierobežojumus ārpus biodīzeļdegvielas nozares. Bez tam, importa robežu ir nopietni skārusi nedēļa līdz 19. martam, ES rapšu nākotnes darījumu cenai par rapšu eļļu  Vinipegā (maija pozīcijās) nokrītot līdz tikai 58 ASV dolāriem par tonnu (pret 82 dolāriem 11. martā). Jaunās ražas pozīcijās arī ievērojami pasliktinājās, pagaidām ierobežojot sūtījumu iegādi 2020./2021. gada jūlijā/jūnijā.

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)