Rapšu tirgus pārskats

Atjauninājumu sagatavojusi ISTA Mielke GmbH- Global Oil World analyses and forecasts for oilseeds, oils & fats and oilmeals in - Hamburgā, Vācijā. Vietnē www.oilworld.de tiek sniegta sīkāka informācija par uzņēmuma profilu un atsevišķiem pakalpojumiem.

31.08.2020

Lielākā daļa lauksaimnieku Vācijā ir diezgan apmierināti ar šī gada rapša ražu un lielāku ražu, nekā varēja gaidīt. Valstī tika saražoti 3,5 miljoni tonnu no 0,95 miljoniem ha (salīdzinot ar 2,8 miljoniem tonnu no 0,86 miljoniem ha gadu iepriekš). Tas nozīmē vidējo ražu 3,68 t/ha, kas ir par 12% vairāk nekā pērn un ir lielākā raža piecos gados.
Šogad ražas novākšanas laikā rapša cenas bija salīdzinoši augstas un lauksaimnieki varētu saņemt 380–385 EUR par tonnu, daļēji tāpēc, ka ir ierobežotas fiziskās piegādes, kas smalcinātājiem apgrūtina viņu prasību izpildi. Par vienu no iemesliem ir uzskatāms arī Ukrainas rapša eksporta uz ES lēnais sākums.

 

Reaģējot uz to, tiek sagaidīts, ka Vācijā ziemas rapša sējumi palielināsies līdz 1,00‒1,05 miljoniem ha, tas ir triju gadu augstākais rādītājs, daļēji iepriekš minētā un daļēji augu sekas prasību dēļ, ņemot vērā, ka daudzi lauksaimnieki divus vai trīs gadus pēc kārtas ir sējuši kviešus.
Šogad rapša ražošana strauji mazinājās Francijā, Bulgārijā, Rumānijā, Lielbritānijā un Dānijā, samazinot ražošanu Eiropas Savienībā (tostarp Lielbritānijā) līdz 16,8–16,9 miljoniem [tonnu], kas ir trešais pēc kārtas kritums līdz zemākajam līmenim pēdējos 14 gados.
Rapša cenas, visticamāk, tiks atbalstītas arī nākamajos mēnešos, jo piegādes ES dalībvalstīs ir nepietiekamas, pieaug atkarība no importa un ir tikai ierobežota piegāde pasaules tirgū. Eiropas Savienībā būs nepieciešama liela cenu prēmija, lai 1) nodrošinātu augsto Ukrainas eksporta tirgus daļu un 2) saglabātu importa starpību Kanādas rapsim.
Augusta otrajā pusē ES rapšu nākotnes līgumi Vinnipegā tika tirgoti par prēmiju 75–85 USD un radīja labvēlīgas importa peļņas normas ES pārstrādātājiem. Tomēr ģenētiski modificēta rapša smalcināšanai ES ir noteikts risks, jo iegūto rapšu eļļu var izmantot tikai biodīzeļdegvielas ražošanā, bet milti ir jāpārdod ārpus ģenētiski nemodificēto produktu piegādes ķēdes, kas paredz cenu atlaides. Tādējādi rapšu cenām Eiropas Savienībā būs jāsaglabā ievērojama prēmija, lai 2020./21. gadā veicinātu rekordaugstu Kanādas rapša importu ‒ ap 2,0‒2,1 miljonu tonnu.
Ražošanas deficīts Eiropas Savienībā turpinās palielināties un 2020./21. gada jūlijā/jūnijā ir nepieciešams vismaz 6,2–6,3 miljonu tonnu imports. Salīdzinājumam: pagājušajā sezonā tika importēti 6,0 miljoni tonnu un iepriekšējos piecos gados ‒ vidēji 3,9 miljoni tonnu. Paredzams, ka šosezon no Ukrainas tiks saņemti aptuveni 2,2–2,3 miljoni tonnu, no Kanādas ‒ 2,0–2,1 miljons un no Austrālijas aptuveni 1,7–1,8 miljoni tonnu. Mūsu importa aplēses par 6,2‒6,3 miljoniem tonnu jau paredz turpmāku rapšu smalcināšanas mazināšanos ES.
Rapša eļļas cenas augustā ir nostiprinājušās un vidējā termiņā, visticamāk, saglabāsies augstākas nekā parastā prēmija attiecībā pret saulespuķu un sojas eļļu. Paredzams, ka rapša eļļas patēriņš biodīzeļdegvielas ražošanā palielināsies galvenokārt sezonālu faktoru ietekmē (tuvojoties rudenim un ziemai). Francijā patēriņš pieaugs papildus arī pēc Francijas valdības pēdējā lēmuma piešķirt papildu 20% nodokļu atvieglojumu rapšu eļļas kā biodīzeļdegvielas izejvielas atbalstam.
Rapša un rapša eļļas cenas pēdējās nedēļās ir atbalstījušas arī augošās augu eļļas cenas Eiropā un pasaules tirgū. Palmu eļļai bija noteikta blakusiedarbība, ko izraisīja mazāks, nekā gaidīts, pasaulē saražotais daudzums un palmu eļļas krājums un no tā izrietošas augstākas cenas. Arī sojas pupu un sojas eļļas cenas pasaules tirgū pieauga sausuma ASV Vidējos Rietumos un pieaugošā pasaules importa dēļ.
Ļoti iespējams, ka palmu eļļas cenas nākamajos 1‒3 mēnešos piedzīvos noteiktu spiedienu, ja piepildīsies mūsu prognozes par ražošanas un krājumu atjaunošanos. Tas varētu negatīvi ietekmēt rapša un eļļas cenas Eiropas Savienībā. Pārējie vērojamie svārstīgie faktori ir laikapstākļi un eļļas augu sēklu un produktu ražošana Dienvidamerikā (sojas pupas) un Melnās jūras reģionā (saulespuķu sēklas) piedāvājuma pusē, kā arī pirkumu laiks un apjoms no Indijas, Ķīnas un citām lielākajām patērētājām valstīm pieprasījuma pusē.

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)