Rapšu tirgus pārskats

Atjauninājumu sagatavojusi ISTA Mielke GmbH- Global Oil World analyses and forecasts for oilseeds, oils & fats and oilmeals in - Hamburgā, Vācijā. Vietnē www.oilworld.de tiek sniegta sīkāka informācija par uzņēmuma profilu un atsevišķiem pakalpojumiem.

2020.04.27

Rapšu eļļas pieprasījuma sarukums ievērojami samazina ES rapšu eļļas ražošanu, pašlaik ierobežojot negatīvo ražas prognožu smago ietekmi uz ES rapšu cenām. Jaunākajos Oil World aprēķinos norādīts ES ražošanas samazinājums vismaz par 0,9 miljoniem tonnu, jeb vairāk nekā par 15%, salīdzinot ar pagājušo gadu, sasniedzot tikai 4,6 miljonus tonnu 2020. gada aprīlī/ jūnijā, kas ir zemākais rādītājs divpadsmit gadu laikā. 

 

Krasa dīzeļdegvielas pieprasījuma krišana samazina rapšu eļļas kā biodīzeļa izejvielas prasību Eiropā. Eiropas eļļas ražotāji ir daļēji pielāgojuši savu ražošanas apjomu, palielinot samazinājumu pašreizējā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Ņemot vērā straujo degvielas lietošanas samazinājumu, Eiropas rapšu eļļas krājumi šobrīd ir pietiekami, un atliek noskaidrot, vai eksporta tirgū ir pieejams papildu pieprasījums. Tomēr šī gada rekordlielais Kanādas kanolas (ģenētiski modificēta) imports rada pārdošanas problēmas eļļai ārpus enerģētikas sektora. Eiropas rapšu eļļas cenas joprojām ir samērā plašā spektrā salīdzinot ar sojas eļļu, bet ražotāji netirgo savus krājumus agresīvi, drīzāk veido uzkrājumus, raugoties kādas ir 2020./21. gada prognozes par rapšu un eļļas krājumu samazināšanos Eiropā. 2019. /20. gada oktobrī/ septembrī ES-28 valstīs rapšu eļļas lietošana varētu samazināties par 0,7 miljoniem tonnu, bet Ķīnā par 0,5 miljoniem tonnu.
2020./2021. gada apskats: Vēlīnās salnas un krasi zemais nokrišņu daudzums galvenajos ražošanas reģionos ir atstājis iespaidu uz ES rapšu ražas izredzēm. Francija īpaši ir piedzīvojusi smagus laika apstākļus, par kritiski zemu mitruma daudzumu ziņo arī dažviet Vācijā, Polijā, Ungārijā un Rumānijā.
Pretēji, pirms mēneša paredzētajam uzplaukumam, tagad sagaidām, ka ES rapšu ražošana 2020. gadā samazināsies par 0,3 miljoniem tonnu līdz 16,7 miljoniem tonnu, kas ir zemākais rādītājs 14 gadu laikā. Tomēr tas joprojām nozīmē 2-3% vidējās ražas pieaugumu, ņemot vērā ja turpmāk samazinās ziemas rapšu sēšanas apjomu.
Šogad esam samazinājuši Francijas rapšu ražas aplēsi par 0,5 miljoniem tonnu līdz 3,6 miljoniem tonnu, izmantojot jaunāko Agrestes teritorijas aplēsi par 1,1 miljoniem ha un ražu 3,36 t/ha (pretēji 3,14 t/ha 2019. gadā). Ieilgušais sausums varētu samazināt vidējās ražas pieauguma tendenci.
Arī Vācijā augšanas apstākļi dēļ ieilgušā sausuma ir pasliktinājušies. Tomēr patreiz nolijušais lietus un pavisam neliela slimību ietekme uztur Vācijas rapšu audzētāju optimismu, ka raža šogad varētu sasniegt 3,8-4,0 t/ha. Tomēr vēlīnās salnas ar daļēji mīnus 7/8 grādiem pēc Celsija, kā arī neparasti sausie un karstie apstākļi, visdrīzāk, samazinās augu atgūšanos, vidējai ražai šogad sasniedzot 3,5-3,6 t/ha, ierobežojot Vācijas rapšu ražošanu līdz aptuveni 3,1 miljoniem tonnu (pretēji 2,8 miljoniem tonnu 2019. gadā).
Pāreja no nesenā lielā rapšu eļļas pieprasījuma uz pašreizējiem zemajiem jaunās ražas rapšu krājumiem nākamajā sezonā noteiks ES rapšu cenas turpmākajos mēnešos. Arī Ukrainas rapšu ražošana, iespējams, samazināsies pretēji sākotnējām prognozēm par šo gadu, ierobežojot ģenētiski nemodificētu rapšu piegādi ES rapšu eļļas spiedējiem pasaules tirgū.

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)